Oruç Faydaları Nelerdir?

Oruç Faydaları Nelerdir?

Müslümanların dinine ve inancına göre yapılması ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. Namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek bu kuralların arasındadır. İnsanlar namazlarını kılarak, oruçlarını tutarak, dua ederek, zekat vererek ve daha birçok dini vazifesini yerine getirerek kendilerini daha huzurlu hissederler.Ramazan ayı tüm 12 ay içinde Müslümanların en değer verdiği aylardan biridir. Hatta ramazan ayına 11 ayın sultanı da denir. Kadir gecesi de ramazan ayı içinde bulunur. Bu gecede de bol bol dua edilir. Bu ay içinde bol bol dua edilir, namaz kılınır ve en önemlisi de oruç tutulur. Oruç için sabah ezanı okunmadan önce yemek yenir ve niyet edilir. Sabah ezanı okunduktan itibaren akşam ezanı okunana kadar bir daha yemek yenmez veya herhangi bir içecek içilmez. Tabii diğer günah olan şeylerden de uzak durmak gerekir. Orucun tutulması ile birlikte sağlık açısından da birçok fayda sağlanır.

Orucun Faydaları Nelerdir?

Ramazan CamiRamazan ayı Müslümanlar için bir fırsat ayıdır. Bu ay içinde bol bol dua edilir ve günahların bağışlanması istenir. Tabii ki en önemli özelliği de oruç tutmaktır. İşte oruç tutmanın faydalarından bazıları şöyledir:

 • İlk olarak bedensel ve ruhsal olgunlaşmaya yardım eder. Kişilerin vücut sağlığına katkı yapmasının yanında maneviyatını da güçlendirir.
 • Ramazan ayı içinde algı mekanizması açılır ve hafıza kuvvetlenir.
 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Oruç tutularak kanser hastalığına yakalanma riski azalır.
 • 11 ay boyunca sürekli yemek yenildiği için yorulan mide bu ayda dinlenir. Mide ile birlikte diğer sindirim organları da dinlenmiş olur.
 • Mide ile birlikte karaciğer de dinlenmiş olur.
 • Vücut bu ay boyunca yeni hücreler oluşturur. Aç kalındığı için vücuttaki depolanmış yiyecekler tüketilir ve vücut bu sayede kendini yenilemiş olur.
 • Beynin ve zihnin hızlı çalışmasına yardım eder.
 • Erken yaşlanmayı geciktirir.
 • Yemek yemeyerek insanlar sabretmiş olur. Bu durumda sabır duygusu gelişir.
 • Ramazan ayı ve orucun tutulması kişileri günah işlemekten uzak tutar. Cennete gitmek için dualar edilir. Bu durum maneviyatın kuvvetlenmesine yardım eder.
 • Bu mübarek ay içinde oruçla birlikte yemek yenilmediği ve içecek içilmediği için kişiler yemenin ve içmenin kıymetini anlar. Fakir yada aç insanların ne hissettiğini benimser. Böylece fakirlere yapılan yardımlar artar.
 • Bu mübarek ramazan ayında insanlar birbirini iftara çağırır. Birlikte kalabalık ortamlarda akşam yemekleri yenir. Sohbetler edilir. Bu sayede arkadaşlık dostluk ilişkileri pekişmiş olur. Kişilerin akrabalık bağları kuvvetlenir.

Tüm bu faydalarının yanında bazı insanların oruç tutmaması gerekir. Hamilelik yada loğusa dönemlerinde tutulmamalıdır. Ayrıca kadınlar adet yani regl dönemlerinde de yine oruç tutamazlar. Tansiyon hastaları, şeker hastaları, mide rahatsızlığı olanlar, böbrek hastaları ve felçli hastalar da kendilerini kötü hissediyorlarsa bu ayda oruçlarını tutmamalıdır. Başka rahatsızlıkları olup ilaç kullanan kişiler de ilaçlarını aksatmamalı, bu yüzden bu dönemde de aç kalmamaya dikkat etmelidirler. Alzheimer, sara gibi beyinsel yada psikolojik rahatsızlığı olan kişiler oruç tutmaktan kaçınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler