Parkinson Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Parkinson Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

İnsan beyninde önemli görevleri olan hormonlardan biri dopamindir. Dopaminin eksikliği ve fazlalığı halinde pek çok problem meydana gelir. Parkinson rahatsızlığı ise dopaminin vücutta eksik olması halinde görülen bir rahatsızlıktır. Hastanın yaşam kalitesini negatif yönde etkiler. Titreme, konuşma problemleri, hareketlerde yavaşlık hastalığın en bilindik belirtileridir.Parkinson Hastalığı Nasıl Anlaşılır

Parkinson Hastalığının Nedenleri

Beyinde dopamin hormonu üreten hücrelerin iş görme yetisini kaybetmesi veya ölmesi sonucu dopamin miktarında eksilme meydana gelir. İyi beslenmeme, yaşlılık, bağışıklık sistemi problemleri, kalıtımsal yatkınlık hastalığın belli başlı sebepleridir. Genel olarak 50’li yaşlarda kendini gösterir. Omega-3 bakımından zengin beslenme hastalık riskini azaltır. Hastalığı kontrol altında tutabilmek için semptomların iyi izlenmesi icap eder.

Parkinson Hastalığının Belirtileri

Parkinson çok yavaş ilerler. Yavaş ilerlediği için tanısı hastalık oluşumundan yıllar sonra dahi konulabilir. İlk başta kişinin hareketlerinde yavaşlama gözlemlenir. Hareketlerde yavaşlama, koordine olma güçlüğü görülür. Bu belirtilere ek hastalarda:

  • Depresyon, uyuma bozukluğu: Dopamin salgısındaki azalma depresyonun temel sebebidir. Bu durum da parkisonu etkiler.Adale ağrıları, kas sertliği: Kaslarda gücün azalması ve sertleşme tüm parkinson hastalarında rastlanır.
  • Vücudun rastgele bir bölgesinde titreme: El, kol, bacak, çene gibi bölgelerde istem dışı davranışlar yoğunlaşır. Hastalığın ilk başlarında görülür.
  • Terleme
  • Tansiyon düşüklüğü
  • Konuşmada bozukluk, el yazısının okunaksız oluşu
  • Ciltte yağlanma gözlenebilir.

Uygulanan tedaviler ile bu belirtiler azaltılabilir. Hastalığın ilerlemesi tedaviler ile yalnızca yavaşlatılabilir. Fakat durdurulması imkânsızdır. Tedavide yararlanılan ilaçlar dopamin hormonu ihtiva eden veya dopamini taklit eden ilaçlardır. Hastalara egzersiz, dans, yüzme gibi fiziksel etkinliklerle terapi uygulaması yapılır. Terapi uygulanan kişilerde, hastalığın ilerlemesinin yavaşladığı görülmüştür. Arama Terimleri:

    depresyon ve dopamin
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hastalığı Parkinson

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler