Prematüre Retinapatisi Nedir? Detaylı Bilgi

Prematüre Retinapatisi Nedir? Detaylı Bilgi

 Prematüre Retinapatisi

Gözlerde meydana gelebilecek bir çok rahatsızlık doğumdan itibaren gelişim gösterip oldukça sıkıntılı bir hal alabilir. Yapılması gereken ve yapılan tedavilerde öncelikle hastalığın hangi evrede ve hangi yaş grubunda olduğuna dikkat edilmelidir. Ancak özellikle prematüre olarak doğan bebeklerin öncelikli olarak göz muayenesinden geçmesi ileride yaşabilecekleri problemleri engeller. Bu nedenle prematüre doğanların çoğunda görülen Prematüre Retinapatisi hastalığı oldukça dikkat edilecek gözlemlenmelidir. Bu rahatsızlığın başlıca nedeni erken doğmuş olan bebeklerin yoğun oksijen ortamında bulunduklarından dolayı göz damarlarında normal dışı hareketler olur. Bu damarların normal yaş seviyesine çekilmemesi durumunda ise iki gözünde görme yetisini kaybetmesi en başta gelebilecek sorunlardandır.

Genellikle 1 kilo ve aşası ağırlığında doğmuş olan bebeklerin risk grubunda olduğu düşünülse de bebeklik çağında kalp ve damar ile ilgili rahatsızlığı olan çocuklarda da bu tür problemler ile karşılaşılabilir. Prematüre Retinapatisi ROP olarak da bilinen bir tedavi yöntemi vardır. Bu tedavide çocuğun hastalık derecesine göre uygulanacak olan tedavi yöntemi de değişir. Tedavi süreci sürekli kontrol edilerek durum incelemeye alınmalıdır.

Kendi içinde hastalığın 5 ayrı evrede derecesi bulunur. Bu evreler ilerledikçe hastalığın şiddeti de artar. Genel olarak karşılaşılan bu hastalıkta 1 ve 2. derecelerde sadece belirli aralıklar ile doktor kontrolü yeterli olurken, daha ileri aşamalara gelmiş olanlar da ise lazer tedavisi uygulanarak zarara uğrayan damarların kontrol altına alınması sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.