Ramazanda Cilt Bakımı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazanda Cilt Bakımı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan acı cilt bakımı yapanlar için merak edilen bir aydır. Eğer oruç tutuyor ve günün bir kısmınıu aç olarak geçiriyor iseniz vücudun yaptığınız cilt bakımı doğru olmalıdır. Bu yazımızda güzel ve sağlıklı bir cilt için oruç tutanlara yönelik cilt bakımı tüyolarından bahsedeceğiz.

Uzmanlar   özellikle Ramazan ayındaki yanlış beslenme konusunda dikkat eçiyorlar. Cildin yıpranıp, cansızlaşabileceğine dikkat çekerek;

Bol su içilmeli, antioksidan gıda tüketmeli, lifli gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz

“diyerek kişileri sağlıklı olmaları konusunda bilinçlendirmeye çalışıyorlar.  Diyetisyenler, Ramazan ayında yapılan yanlış beslenme nedeniyle cildin yıpranıp, güçsüzleşip, cansızlaşabileceğine altını çizip

Bol su içilmeli, antioksidan gıda tüketmeli, lifli gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz

açıklamalarında bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcak hava ve güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin etkisi ile zorlanan cilt  fazla neme gereksinim duyar

Yaz aylarının sonunda güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmış cildimiz ramazan ayı ile birlikte yanlış beslenme ile daha da yıpranıp cansızlaşabilir. Güneş ışıkları cildimizde kuruma, kalınlaşma ve matlaşmaya neden olur. Bu değişimler cildimizin daha kolay yıpranmasına yol açar.

Ramazan ayında tutulan oruç ile temel bazı beslenme yanlışları yapılmadığında ve bakım için dikkat edildiğinde cilde bir anlamda detoks sağlanabileceğini anlatan diyetisyenler bol bol su içilmeli, antioksidan içerikli gıdaların tüketmesini, lifli gıdaları soframızdan eksik etmemekm gerekiğinin altını öizmektedir

En önemli hususlardan birisi olan Su, canlı ve sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Eğer susuz kalındığı takdirde ciltte kuruluk, ince kırışıklık ve sarkmalar baş gösterebilir. Özellikle göz çevresi bu durumdan etkilenen bölgedir “diyor ve iftardan başlayarak sahura kadar düzenli aralıklarla günlük ihtiyacımız olan en az 1. 5 lt su tüketmemiz gerektiğini belirtiyor.

Yaz aylarında cildin su kaybı faza olacaktır.  Birde düzenli olarak yaptığınız Cilt temizleme işleminde cildi tahriş edecek ve kurumayı artıracak deterjan içeren temizleyiciler kullanılmaması gerektiği uyarısında bulunan diyetisyenler, “Bunlar cildin doğal koruyucu yapısını bozarak cildinizde kuruma ve hassasiyete neden olabilir. En doğrusu cilt hastalıkları uzmanının önereceği cilt tipimize uygun nemlendiriciler kullanılmasıdır. Sadece yüz değil, eller, ayaklar ve tüm vücut doğru şekilde nemlendirilmelidir. Nemlendiriciler, cilt yüzeyinde film tabaka oluşturarak, buharlaşarak azalan suyu muhafaza ederler ve cildin ihtiyacı olan nem daha uzun süre korunur. Çok sıcak su ile yıkanmamak ve buhara maruz kalmamak da önemlidir” diyor.

Bir diğer husus gıdalarla alınan en önemli antioksidanların A, E ve C vitaminleri olduğunu ve bunların hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok ettiğini aktaran Diyetisyenler, “Böylece cildin daha sağlıklı ve genç kalmalarına büyük katkıda bulunurlar. Bu vitaminleri içeren gıdalar genellikle bitkisel kaynaklıdır. Ayrıca biotin (yumurta beyazında), folik asit (ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller vs..), demir (kırmızı et, kurubaklagiller*) Omega 3 yağı (balık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler). Tek yönlü beslenmek çok yanlıştır, ihtiyacımız olan tüm vitaminlerden yeterince alınmalıdır. Şeker azaltılmalı, bol meyve sebze ve protein ile beslenim oranı arttırılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler