Saç Boyası Zararlı mıdır?

Saç Boyası Zararlı mıdır?

Saç boyası doğru kullanılmadığı takdirde zararı etkiler gösterebilmektedir. Bu yazıda saç boyasının kullanımı ve faydalı olduğu bilinen ve kullanılan, saçlarımızda ki beyazları kapatmak veya saç rengini daha koyulaştırmak için saç boyası kullananlara yönelik bilgiler yer alır.

Saç Boyasının Zararları Var mı? Varsa Nelerdir ?

Saç boyası oldukça sık kullanılan bir üründir. Saç boyası içerisinde çeşitli ve birbirinden farklı kimyasallar bulunmaktadır. İçeriğindeki bu kimyasal maddelerin sahip olduğu bazı bileşenler kanser hastalığına sebebiyet veren pigmentler ev sajipliği yapar.

Bazı merdiven altı ve yasadışı malzemeler ile yapılan saç boyaları üzerinde Avrupa’da yapılan bir araştırma sonucunda çok sık saç boyayanların lenfoma kanseri” hastalığına daha fazla yakalandığı ortaya çıkarmıştır.

Saç boyasının zararları Saça boya sürmek

Elbette bu tarz merdiven altı üretimn sonucu saç boyasının zararları bu kadarla sınırlı değildir. Kullandığınız saç boyaları bazı cilt tiplerine ağır gelmesi durumu olabilir. Hassas cilt tiplerinde genel olarak alerjik problemler görülebilmektedir.

Bir diğer zararı ise yüz bölgesinde ve göz bölgesinde şişlik, saç diplerinde yara ve saç dökülmesi gibi sorunları yaratabilmektedir.

Faydalı ve Doğal Saç Boyası Nasıl Anlaşılır?

Bir saç boyasının doğal olup olmadığını üzerinde “Bdih” yani “Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik” yazısından anlayabilirsiniz. Bu bir tür sertifikadır. Bunun dışında doğal saç boyaları saç rengini açmaz. Saç renginin açılması için mutlaka kimyasal maddeler kullanılması gerekir.

Kimyasal saç boyaları saça uygulandıktan sonra 30 gün boyunca rengini korur. Doğal saç boyaları ise bir hafta gibi kısa bir sürede saçlardan akar ve saçınızın doğal rengi ortaya çıkar. Bu şekilde de saç boyasının doğal olup olmadığı anlaşılır.

Hamileler Saç Boyası Kullanabilir mi?

Hamileyken saç boyası kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, insan vücudu dışarıdan cilde sürülen ve hemen hemen her sıvıyı emer. Bu emme neticesinde saçlarınıza sürdüğünüz kimyasal saç boyası vücut derisi tarafından emilir ve zararlı maddeler bebeğe gider.

Kına ile Saç Boyamak

Peki ne zamana kadar saç boyanmamalıdır? Bebek emmeyi bıraktıktan sonra saç boyası kullanılabilir. Bununla beraber sizlere daha önce paylaştığımız doğal saç boyası nasıl yapılır? ve organik saç boyaları ve markaları adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Zararlı Olmayan Saç Boyaları

Yan etkisi olmayan ve doğal olan saç boyası kınadır. Kına saç boyasının tercih edilmemesinin nedeni çok fazla renge sahip olmamasıdır. Kınanın, saça veya vücuda hiç bir zararı yoktur. Hatta kına bitkisi üzerinde araştırmalar sonucunda kanser önleyici etkisi bile açıklanmıştır. Bunun dışında kına içerisinde sentetik koku veya petrol kökenli madde yoktur.

Saç Boyası Alternatifi

Saçlarınızı doğal bir şekilde boyamak ve beyazları kapatmak için arama içerisindeyseniz tek çözüm kınadır. Eğer saçlarınızı illede boyamak istiyorsanız yukarıdaki uyarıları okumalı ve buna göre saç boyası tercihi yapmalısınız.

Saç Boyasının Yan Etkileri

Saç boyasının zararları yanında birde saç boyasının yan etkileri vardır. Bu yan etkiler, saçta kepeklenme, saç derisinin kuruması, saç tellerinin incelerek kopması ve saç derisinde sulu yara şeklinde yan etkileri vardır. Bunun dışında bazen göze ve yüze vurduğu hatta yüzde inanılmaz şişlikler ve morluklar yarattığı da görülmüştür.

Saç Boyası

Son Not: Saç boyaları alırken faydası bilinen ve bilinen ürünleri tercih ediniz aksi takdirde içerisinde bulunan bazı pigmentler ve kimyasalların kansere neden olduğunu belirtmişik. Bu sebepten saç boyasının kansere etkisi çok fazladır. Bu sonuçlar hem bilimsel olarak açıklanmış hemde örnekleri gösterilmiştir. Saç bakımı konusunda daha çeşitli  yazılar ve videoları için  saç bakımı kategorimize ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler