Sağlıklı Cilt İçin 5 Adım

Sağlıklı Cilt İçin 5 Adım

Cilt maskeleri, tonikler ve estetisyenler için vaktiniz yok mu? Eğer cevabınız evet ise aşağıdaki önerilerimizi tatbik edebilirsiniz! İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı cildin doğal yaşlanma sürecini geciktireceği gibi birçok cilt problemini de engelleyebilir. Bu bağlamda dikkat edilecek 5 başlık vardır. Onlar ise şu şekildedir;

 1. Cildinizi güneşten koruyun;

Cilt sağlığı ve bakımını söz konusu olduğunda atılacak ilk adım cildin güneşten korumasıdır. Gün boyunca güneşe maruz kalan bir cildin çatlaklar, yaşlanma lekeleri ve cilt kanseri gibi birçok problemi olabilir. Güneşten korunmak için en önemli yöntemler;

 • Güneş kremi kullanın; geniş spektrumlu güneş kremleri kullanın. Kullanacağınız kremlerin SPF (güneş koruma faktörü) değeri en az 15 olmalı. Tabi kullanacağınız kremin doğal ve ev ortamında yapılıyor olması çok daha önemlidir. Güneş kremini cildinizde iki saatte bir sürün. Eğer terledi ve ya yüzdü iseniz bu süre kısalabilir.
 • Gölgede kalmaya gayret edin; güneş altında ışınların en şiddetli geldiği sabah 10 ile öğleden sonra 2 arasında çok vakit geçirmekten kaçının.
 • Koruyucu kıyafet giyinin; güneş ışınlarının cildinize doğrudan temasını önleyecek uzun kollu gömlek ve benzeri kıyafetler, pantolonlar ve geniş şapkalar tercih edin.
 1. Sigara içmeyin;

Sigara cildinizde aşlanmayı hızlandıracak ve kırışıklıkları artıracaktır. Aynı zamanda sigara cildinizin en dış kısımlarına kadar uzanabilen damarları daraltır ce kan akışını azaltır. Bu durum cilt sağlığı için önemli olan hücrelerin oksijensiz ve besinsiz kalmasına neden olur. Ayrıca sigara cilt esnekliğini sağlayan kallojenlere ve elastine zarar verir.

 1. Cildinize iyi bakın;

Günlük olarak yıkamak ve temizlemek cildinize zarar verir. Cildinize hassas davranmak ise;

 • Sıcak su, ve uzun duş cildinizin üzerindeki yağ tabakasını kaldırır. Yıkanırken banyo sürenizi kısıtlayın ve sıcak su yerine ılık suyu tercih edin.
 • Sert sabunlardan sakının; sert sabunlar da cilt üzerinde kalması gereken yağları temizler. Sert sabunlar yerine hafif temizleyiciler kullanmak daha faydalıdır.
 • Dikkatli tıraş olun;
 • Tıraş olurken temiz ve keskin tıraş bıçağı kullanın. Kılların çıkış yönünün tersine değil çıkış yönünde tıraş olun.
 • Banyo sonrası cildinizi nazikçe kurulayın.
 • Cildinizi nemlendirin. Eğer cildiniz kuru ise cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Nemlendiricinizin SPF içerip içermediğini kontrol edin.
 1. Sağlıklı beslenin; Sağlıklı beslenme sizin daha güzel görünmenizi ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Taze sebze, meyve ve öğütülmüş protein tüketin.
 2. Stresten uzak durun.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler