Sağlıklı Saç Kökleri İçin Öneriler ve Saç Bakım Tüyoları

Sağlıklı Saç Kökleri İçin Öneriler ve Saç Bakım Tüyoları

Sağlıklı ve güzel saçların sırrı, sağlıklı saç köklerinde yatar. Saç köklerinizi ne kadar beslerseniz o kadar dolgun, hacimli, sağlıklı, parlak ve canlı saçlara kavuşursunuz. Saç köklerinize zarar verecek uygulamalardan kaçınıp, daha da güçlendirmek için çok basit birkaç saç bakımı ve yöntem bulunuyor. Saçınızı tararken ya da şekillendirirken dikkat edeceğiniz bazı noktalar ile köklerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Sağlıklı Saç Kökleri İçin Öneriler

İşte saç köklerinizi korumak için yapabileceğiniz birkaç uygulama önerisi..

Saçlar Nasıl Taranmalıdır?

Saçlarınız ıslakken normalden çok daha hassas ve kırılgan bir yapıdadır. Bu yüzden duş sonrası yani saçlarınız ıslakken geniş dişlere sahip bir tarak ile hafif hareketlerle taramalısınız. Kesinlikle saçlarınız ıslakken fırça ile saçlarınızı taramayın. Islakken saçları fırçalamak köklerinizi zorlar ve yıpranmasına sebep olur. Elbette tarama işleminde de saçlarınızı çekiştirerek ve zorlayarak taramak da ciddi zararlar oluşturabilir. Her tarama işleminde taramaya önce saçlarınızın uçlarından başlamalı ve yavaş yavaş köklere doğru çıkmalısınız.Eğer saçlarınız duş sonrası zor taranıyor ve karışıyorsa açmak için tarakla çok fazla uğraşmayın,bu saçlarınıza zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Duş sırasında saç kremi kullanırsanız sonrasında saçlarınızı taramanız çok daha kolay olur ve böylece saçlarınızı yıpratmamış olursunuz.

Hassas Saçlara Sahipseniz Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Hassas ve zayıf saç köklerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız sıkı atkuyruğu ya da sıkı topuzlar yapmaktan kaçınmalısınız. Saçlar lastik tokalarla sıkıca bağlandığında kopmalar ve kırılmalar oluşur. Sürekli olarak dip boyası yapmak da kökleri olumsuz yönde etkiler.
  • Saçlarınızı mümkün olduğunca doğal saç renginize yakın bir renge boyarsanız çok sık dip boyası yapmak zorunda kalmazsınız.
  • Elbette saç sağlığında beslenme düzeninizin büyük bir etkisi var. Günlük olarak almanız gereken B vitamini, demir, çinko ve omega yağ asitleri saç köklerinizin güçlü olması için önem taşır. Eğer sık sık kopmalar ve dökülmeler yaşıyorsanız bu beslenmenizin düzensizliği ve saç köklerinizin zayıflamasından kaynaklanıyordur.
  • Saç derisinin aşırı yağlı ya da aşırı kuru olması da kökleri olumsuz yönde etkileyebilir. Kuru saç deriniz varsa zeytinyağı ya da badem yağı maskesi yapabilirsiniz. Tam tersi yağlı saç derisine sahipseniz yoğurt ve limon suyu maskesi yağı dengeleyecektir.
  • Saç köklerinize yapacağınız masaj da sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Bu bahsettiğim ufak ipuçları ile saç köklerinizi koruyabilir ve hassas olan saçlarınızın kırılarak kopmasını önleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler