Sıcaklarda Cildinize Neden Korumalısınız

Sıcaklarda Cildinize Neden Korumalısınız

Kışın soğuk ve karşı havasının cilt bakımı konusunda hassa kişilerce ne akdar önemli olduğu bilinmektedir. Aynı kışın olduğu gibi havanın sıcak olduğu mevsimlerde de cilt korunması gerekmektedir. Özellikle bahar sonu ve yaz mevsimi başı cildi korumaya bilhassa özen göstermelisiniz.

Tatil dönemi olanyaz mevsiminin yaklaşması sonucunda insanlar yoğun geçirdikleri senenin yorgunluğunu atmak adına planlar yapmakta ya da uzun geçen kışın ardından biraz olsun kemiklerini ısıtmanın hayalini kurmaktadırlar. Mesai döneminin verdiği tükenmişliğin vediği rehavet yazın kendini göstermektedir. Hala gün yüzü görmemiş yazlıklar ise dolaplardan çıkmanın sabırsızlığı içerisindeler.

Hayaller cıvıl cıvıl güneş altında türlü aktiviteler üzerinde dönerken güneşin tehlikeli olabildiği bazı durumlar görmezden gelinmektedir. Özellikle alışık olmayan zamanlarda uzun kış günlerinin ardından aniden çıkılan güneş derimizi olumsuz etkileyebilmektedir cildimizdeki pigmentlerin fonksiyonlarının kaybına sebep olabilmektedir. Sadece derimizi değil büyük ölçekli güneş çarpmaları ölümcül olabilmektedir. Uzun kış günlerinde beyazlaşan cildimiz bir adaptasyuon içerisine girmiştir. Bu adaptasyon aniden yoğun güneş ışınları ile karşılaşırsa uyumsuzluk sergileyecek ve dengesi bozulabilecektir. Güneş ışınları ve sıcaklık ciltte ve vücutta yağ bezlerinin fazla salgı yapmalarına neden olmaktadır. Bu salgılar neticesinde gözenekler açılmakta ve bu gözeneklere girebilecek molekül boyutları da artmaktadır. Toz vb. kirler bu gözenekleri doldurup mikrobik hastalık riskini artırmaktadır.

Ayrıca bu durumlarda deri altı bezleri gözeneklerin tıkanması ile cilt yüzeyine salgı yapamaz hale gelmekte ve cilt giderek kurumaktadır. Kuru ciltler için ise bu durum daha kötü olmaktadır. Bu durum üst derinin pulcuklanması ve kabuklaşıp dökülmesi ile sonuçlanır. Yağlı ciltler ise sıcaklığın etkisi ile artan salgılar ile daha yağlı olmakta veya açılan gözeneklerin tıkanması ile kurumakta ve bezlerin salgı oranını bir kat daha artırmaktadır. Yağlı ciltlerde artan salgı oranına rağmen tıkanan gözeneklerde akneler ve sivilceler oluşmaktadır. Yani sıcaklıklar sivilce oluşumunu artırmaktadır.

Yaz sıcaklarında artan nem de vücudu bunaltmakta ve aşırı sıvı kayıplarına neden olmaktadır. Sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde fazla gün ışığı altında kalmamaya dikkat edilmeli ve aşırı sıcak altında bünyeyi yorucu hareketlerden çekinilmelidir. Ayrıca bol su tüketilmelidir. Cildimiz için ise makyaj ve hekim önerisi haricinde kullanılan kremler gibi gözenekleri tıkayan etmenlerden uzak durulmalıdır. Cilt bakımları cildin hava almasına engel olmayan ve gözenekleri tıkayıp buralarda mikrobik oluşumları tetiklemeyen bitkisel ve doğal cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca yazları yağlı ciltler için bakım önerileri konulu yazılarımız takip edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler