Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bıraktıktan Sonra

sigaranın zaraları nelerdir

Sigaranın Zararları

Gün geçtikçe tiryakisinin artmasıyla beraber nesli tükenmeyen , kağıda yuvarlak biçimde sarılmış , kullanımı ve taşınması pratik , ince ve de yumuşak tütündür SİGARA. Tütünün çeşitli biçimlerde içilmesiyle birlikte sigara ortaya çıkmıştır. Daha önceleri sebze yapraklarına sarılmasıyla yapılan sigara ardından ince kağıtlara sarılarak içilmesiyle denenmiştir . Elle sarılması   güç olduğundansa zamanla sigara makinası için çeşitli çalışmalar yapılmıştır . Ardındansa fabrikalar açılmıştır . Kalitesini arttırmak amacıylaysa paketleme ve filtrelemede yenilikler geliştirilmiştir .İlk görünüşte gözünüze doğal ve zararsız gelebilir . Zararsız beyaz kağıda sarılmış basit bir tütün olduğu düşünülebilir . Fakat bilmeniz gerekir ki bir sigarayı yaktığınızda dört binden fazla tehlikeli maddeyi barındırıyor . Bununla beraber kimyasal maddelerden sekseni kansere yol açmaktadır . Bunun yanında ise bir çok hastalığa yol açacak yüzlerce tehlikeli madde açığa çıkar . Zehirli maddenin yanı sıra da üst düzeyde bağımlılığa neden olan nikotin ve tadını hoş kılıp tüketicinin sürekli alması için eklenmiş katkı maddesi içermektedir .

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigarayı bırakırsanız , ilk yirmi dakikanın ardından kalp atış hızınız düşüyor . On iki saatin ardından kanda bulunan karbondioksit seviyesi normale ulaşıyor . İki hafta ile üç ay arasında ise yorulmuş olan akciğerlerinizin fonksiyonlarında düzelmeler meydana gelecektir . 1 – 9 ay kadar süre aralığında ise ,                           sigarayla beraber artan öksürük ve nefes darlığında yavaştan azalmalar görülecektir . Bir yılı devirdiğiniz an itibariyle ise koroner kalp hastalığı olasılığınız en aza indirgeniyor . Akciğer kanserine yakalanma riski de yarı yarıya düşüyor . On beş yılı geçince hastalıkların oluşma rüski kullanmayan insanlarla eşdeğer hale geliyor .Sigara içmek hayatınıza sadece olumsuzluklar katmaktadır . Daha güzel ve kaliteli yaşam için istemek tek başına yetmeyebiliyor .   Uygulaması zor olduğunu bizlerde biliyoruz . Sürekli deneyip bir türlü başarısız olmuş olabilirsiniz . Bunun sebebi nikotinin fiziksel ve psikolojik olarak bağımlılık yapan etkisidir . Nikotin , sigara içme isteği yaratır . Bu durumda sonuç olarak düşük nikotinli sigaraya yönelmenizi tavsiye etmiyoruz . Çünkü alışmış olduğunuz nikotin düzeyini dengede tutmazsanız daha çok sigara içme isteğini uyandıracaksınızdır .Bırakmak için çabalayıp bırakırsanız da ; sigaranın içinde bulunan altı binden fazla olan zehirli maddeyi içinize çekmemiş olursunuz . İştah bozukluğu , soluk alıp verme durumunuz ,   çabuk yorulma gibi hayatınızı olumsuz etkileyen durumlardan bir adım uzaklaşabilirsiniz . Gözaltı torbaları , yüzde oluşan çizgiler ve ağız kokusundan da arınmış olacaksınız . Kişiler kendini fiziksel açıdan daha sağlıklı hissederken cinsel yaşamı da daha sağlıklı hale geliyor . Bunlarla beraber yiyeceklerin tadına varabileceksiniz . Tat alma ve koku duyunuz gelişecek . Sağlığın yanında maddi açıdan da rahatladığınızı hissedeceksiniz .Hepimiz yeni başlangıçlarla sağlıklı yaşamı istiyoruzdur . Sigarayı bıraktığınız an ile hayatınıza katılacak olumlu etkilerini yakın sürede hissedeceksinizdir . Ortamdaki saygın duruşunuzu sigaradan arınmış hoş kokuyla destekleyebileceksiniz . Paranızı ise gereksiz olan sigaraya değil de belki küçük bir çocuğa çikolata alıp sevindireceksiniz.sigarayı bıraktıktan sonra

Sigarayı Bırakmak İçin

– Öncelikli tavsiyemiz gerçekten sigarayı bırakmayı istemenizdir . Bununla beraber azmin sonunun başarı olacağına inanın . Çabaladığınız her an olumlu olarak size dönüşte bulunacaktır . Şimdi elinize kalem ve kağıdı alın . Ardından sigarayı neden bıraktığınızı ve neden bırakmayacağınızı kağıdın iki yanına yazın . Bu kağıdı her gün görebileceğiniz yere koyun . Hedefiniz gözünüzün önünde dursun . İstikrarlı bi şekilde amaca ulaşma yolunda ilerleyin .– Bunların hemen ardından kendinize bir gün seçin . O güne sadık kalmaya özen gösterin . İyi bir başlangıç tüm hayatınıza etki edecektir . Hayatınıza farklı bir anlam katmanın tam zamanı şu andır . Çevrenizden ve ailenizden destek almayı ihmal etmeyin ve muhakkak sigarayı bırakan kişilerle sohbet edip tiyo alın . Bu bırakma süresince yardımcı olacaktır .– Sigarayı nerde ve ne zaman içmekten hoşlandığınızı not edin . Bu durumda o anları farklı işlerle doldurun . Sevdiğiniz başka şeylerle oyalanmanız size yardımcı olacaktır .– Etrafınızda sigarayı temsil eden aksesuarları bulundurmayın . Küllük , kibrit , çakmak gibi aksesuarlardan kurtulun . Unutmayınki yokluğuna iki haftanın ardından alışacaksınızdır .– Sigarnın yasak olduğu ortamları tercih etmenizde yarar var . Sinema , tiyatro gibi sosyal aktivitelerinizi sıklaştırın . Size yardımcı olacak etkenler arasındadır .– Kahve içince sigara içme isteğiniz uyanıyorsa taze sıkılmış meyve sularını tercih edin .– Hedefe odaklanın ve hiç olmadığınız kadar inatçı olun .

Pasif İçiciliğe Dikkat Edin

Hayatınız boyunca hiç sigara içmemiş olabilirsiniz . Fakat yıllar boyunca pasif sigara dumanına maruzsanız ilk olarak kanser ve bununla beraber pek çok hastalığa maruz kalabilirsiniz     . Sigara içillirken havaya iki çeşit duman yayılır . Birinci duman ; doğrudan sigaradan çıkan ve daha çok tehlikeli olanıdır . İkinci duman ise sigara içen kişinin solunum yoluyla havaya verdiği dumandır . İki dumanda çok tehlikeli maddeleri solumanıza yardımcı olur .Pasif içicilik en çok bebekler ve çocuklar için tehlike taşıyor . Sigara içmeniz çocuklarda astım , bronşit , öksürük ve solunum yolu rahatsızlıklarına öncülük etmektedir . Bunun yanı sıra kötü bir örnek olmanıza da neden olacaktır .

Sigara Zararları Nelerdir?

En başta nefesinizin kötü kokmasını rahatlıkla söyleyebiliriz . Ortam içinde ciddi bir önem taşıyor bu durum . Dişlerinizde oluşacak sarılık sizi rahatsız edecektir . Dilinizin tat alma duyusu ve koku alma duyularınızdaki hassasiyet azalacaktır . Uyku problemleri , öksürük , nefes darlığı gibi sıkıntılar sizi bırakmayacaktır . Pnömoni , bronşit , astım , amfizem gibi solunum yolu enfeksiyonlarıyla akciğer hastalıkları oluşacaktır . Dört bini aşkın zehirli maddenin tüketimine son verin sağlıklı yaşam kapısını aralayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Sigaranın Sonra

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler