Sivilce İzleri İçin Maske Tarifleri

Sivilce İzleri İçin Maske Tarifleri

Sivilceler sadece oluştukları zaman değil iyileştikten sonra arkalarında bıraktıkları izlerle de önemli bir cilt sorunu.Sivilceler henüz iyileşmeden sıkmaya çalışmak veya ellemek, oynamak sivilce izi oluşma riskini artırıyor ancak genel olarak bilinenin aksine sivilcelerle hiç oynamasanız dahi iz bırakma ihtimalleri var. Bunun başlıca nedeni sivilcenin oluştuğu bölgede meydana gelen iltihabın cildin altında sıkışması. Yani cilt yüzeyinde herhangi bir sivilce olmasa da cildiniz iltihaplı olabilir.Sivilce izi koyu tonlardaki ciltlerde kahverengine daha yakın açık tenlerde ise kırmızı veya mor oluyor. Bu izler cilde rengini veren hücrelerin iltihap ve tahriş nedeniyle normalden daha fazla üretilmesi. Hiperpigmentasyon adı verilen bu süreçte artan hücreler ciltte kalıcı renk değişimlerine yol açıyor.Sivilce izlerinden korunmanın en iyi yolu sivilcelerin oluşmasını önlemek. Bunun için yapılması gerekenler aslında çok zor değil. Sivilcelerin başlıca nedeninin tıkanan cilt gözenekleri olduğu düşünüldüğünde cildi temiz tutacak bir bakım rutini oluşturmak atılması gereken ilk adım olmalı.Cilt gözenekleri tıkandığında zaten sivilceye yatkın ciltte bakteriler o tıkalı gözeneklerin etrafında birikmeye başlıyor. Bu bakteriler belirli bir sayıya ulaştıklarında iltihaplanmaya ve sonuçta da sivilceye neden oluyor. Tıkalı gözeneklerin bir diğer zararı ise sivilcelerin yayılmasını hızlandırmak.Cildinizi ne kadar temiz tutarsanız sivilceler o kadar az oluşur ve dolayısıyla sivilce izleriyle o kadar az uğraşmak zorunda kalırsınız. Özellikle yağlı bir cildiniz varsa sabah kalktığınızda ve akşam yatarken yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. Yıkamadan önce bir parça pamuğa damlattığınız 4-5 damla gül suyuyla ciltteki fazla yağı, kiri alabilirsiniz.Sivilce izlerinin nedenleri ve cildi nasıl korumamız gerektiği konusunda kısa bilgilerden sonra mevcut sivilce izleri için hangi maske uygulamalarını yapabileceğiniz hakkında bilgilere geçelim.

Sivilce İzleri İçin Doğal Çözümler

Evde uygulanan maskelerle sivilce izlerini hafifletmek mümkün. Bu iyi bir haber ama sabırlı olmalısınız çünkü bu maskeler 3-5 gün içinde veya 1-2 uygulama sonrasında sonuç vermez. Kendinize bir rutin oluşturup, haftanın hangi günleri bu maskeleri kullanacağınızı belirleyip bu programı aksatmadan uygulamalısınız.Ayrıca yeni sivilce ve sivilce izlerinin eklenmemesi için cilt temizliğini ihmal etmemeli, sivilce lekelerine ek olarak bir de güneş lekeleriyle uğraşmamak için güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmalısınız.Sivilcelerin iyileştikten sonra iz bırakmaması için kesinlikle sıkmaya çalışmayın. Olgunlaşmamış ve kurumamış bir sivilceyi sıkmaya çalışırsanız sivilceye neden olan iltihap cildin alt katmanlarına doğru yayılır. Yayılan ve derine inen iltihap daha çok noktada sivilce çıkmasının başlıca nedenidir.Elinizi yüzünüzden uzak tutun. Ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın bir miktar bakteri el yüzeyinde kalır. Zaten bakteri nedeniyle iltihaplanan cildinize elinizi sürerseniz bu durum bakterilerin sayısını artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Sivilce İzleri İçin Tarçın Maskesi

Cildi bakterilerden arındıran tarçın aynı zamanda sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırır ve kızarıklığı alır. Balın iyileştirici etkisi ise sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olurken cildi yumuşatır.Bu maskenin izlerin rengini açan bileşeni ise limon suyu. Limon güçlü bir ağartıcıdır ve düzenli olarak kullanıldığında özellikle kahverengi lekelerin rengini açar. Buna ek olarak yüksek C vitamini içeriği sayesinde cildi besler ve toksinlerden arındırır.Tarçın maskesi için 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı bal ve 1.5 çay kaşığı taze limon suyuna ihtiyacınız olacak.Malzemeleri bir kaba alın ve yoğun kıvama gelinceye kadar karıştırın. Eğer yüze sürülemeyecek kadar akışkan olursa bir miktar daha tarçın ekleyebilirsiniz. Karışımı göz kenarları ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün. Maskenin etkisini göstermesi için en az 15 dakika bekletmeniz gerekiyor.Bu maskeyi izlerin rengi açılıncaya kadar haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.Kuru ve hassas bir cildiniz varsa limon suyunu yavaş yavaş artırın. Örneğin ilk maskenize 1 veya yarım çay kaşığım limon suyu ekleyin. 2. maskenizde miktarı 1-1.5 çay kaşığına çıkarın. Çünkü limon hassas ve kuru ciltleri çok kolay tahriş edebilir ve maske sonrası bir süre kırmızı bir yüzle dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.Hazırladığınız maskenin cildinizi tahriş edip etmeyeceğiniz öğrenebilmek için yüzünüze sürmeden önce elinizin üst kısmında küçük bir bölgede denemenizi tavsiye ederim.

Limon ve Killi Sivilce Maskesi

Yağlı ciltler sivilce ve siyah noktalara daha yatkın olduğu için fazla yağı temizlemek ve yağ üretimini kontrol altında tutmak sivilce ve sivilce izlerini önleyebilmek için kritik önem taşıyor.Kil yağın fazlasını almak, gözenekleri temizlemek, yağ üretimini dengelemek için çok etkili doğal bir ürün. Aynı zamanda içerdiği minerallerle cildi besliyor ve düzenli olarak kullanıldığında cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor.Bu maskenin gözenekleri temizleyici gücünü artıran bileşen ise yumurta akı. Yumurta akı en az kil kadar etkili bir temizleyici ve gözenekleri derinlemesine temizliyor. Cildi sıkılaştırması, siyah noktaları önlemesi ve cilde doğal bir parlaklık vermesi ise diğer faydaları.Çay ağacı yağı ise her türlü cilt hastalığı için “mucize” olarak kabul edilen doğal yağlar arasında yer alıyor. Sivilceleri önlemekten kepeğe kadar pek çok cilt sorununda önerilen bu yağ aynı zamanda yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlıyor.Limon ve kil maskesi için; 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı taze limon suyu, 1 tatlı kaşığı kil (beyaz veya yeşil olabilir) ve 6-7 damla çay ağacı yağı gerekiyor.Yumurtanın akını bir kaseye alıp limon suyuyla karıştırın. Daha sonra bu karışıma azar azar kili ekleyerek karıştırmaya devam edin. Son olarak çay ağacı yağını ekleyin.Karışımı yüzünüze (göz kenarları hariç) sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletin. Bol ılık suyla maskeyi temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü kuruladıktan sonra iyi bir nemlendirici sürün.

Diğer Öneriler

1) Bir parça pamuğa 2-3 damla limon suyu damlatın ve direkt lekelerin üzerine uygulayın. Limon suyu kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kurulayıp nemlendirici sürün. Bu uygulamayı gün içinde 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.2) Cildi temizlemek için kil ve yumurta akı maskesine alternatif olarak karbonat maskesini kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonatı azar azar su ekleyerek karıştırın. Yüzünüze sürüp 5 dakika kadar bekletip bol suyla temizleyin.3) Maske hazırlamak için vaktiniz veya malzemeniz yoksa 1 yumurtanın akını karıştırıp yüzünüze sürün. 20 dakika bekletip (kurumasını bekleyip) yüzünüzü bol suyla yıkayın ve kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.4) Limon haricinde asit içeren ve doğal beyazlatıcı etkisi olan çilek, portakal, greyfurt gibi meyvelerle bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz. Peeling etkili bu meyveler hem cildi temizler hem de düzenli olarak kullanıldıklarında sivilce izlerini hafifletirler.Videolar Bal ve tarçınla hazırlanan, sivilce oluşumunu azaltan maskenin hazırlanması ve uygulanışını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Oldukça güçlü bir doğal ağartıcı olan ve sivilce izleri kadar güneş lekeleri için de önerilen limonun ciltte nasıl kullanıldığını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Aşağıdaki videoda bal ve limon gibi doğal yöntemlerle sivilce izlerini nasıl hafifletebileceğinizi izleyebilirsiniz. Limona benzer asitli yapısıyla cilt lekelerini hafifleten portakal kabuğu maskesi ile ilgili bilgileri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.Sivilce izleri için doğal bir ağartıcı olarak kullanılan, aynı zamanda sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştıran salatalık maskesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.Aşağıdaki videoda çiğ patatesin sivilce izleri için nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.Hazırlaması oldukça kolay ve özellikle ciltteki fazla yağı alarak sivilce oluşumunu engelleyen yumurta akı maskeskini bu videoda izleyebilirsiniz.Gözeneklerin tıkanmasına yol açarak sivilce oluşumunu tetikleyen ölü cilt hücrelerini ve fazla yağı temizlemek için kullanabileceğiniz peeling etkili esmer şeker ve bal maskesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Sivilce ve sivilce izlerine iyi gelen elma sirkesi, şeker, bal ve yeşil çayla hazırlanan maskenin yapılışını bu videoda bulabilirsiniz.Kaynaklar

  • Acne Scar Fading Mask
  • 7 benefits of tea tree oil
  • How To Prevent And Get Rid Of Acne Scars For Good
  • Top 3 DIY Homemade Acne Face Masks
  • Natural Remedies To Get Rid Of Acne Scars
  • How to Make an Acne/Scar Reducing Mask
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler