Sivilce İzleri Kimyasal Peeling ile Geçer mi?

Sivilce İzleri Kimyasal Peeling ile Geçer mi?

[box style="rounded" border="full"]Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.[/box]

Sivilce İzleri Kimyasal Peeling ile Geçer mi?

Sivilce izleri, sadece ergenlik döneminde değil ilerleyen yaşlarda da cildinizin görünümünü olumsuz etkileyebilir. Bu izlerin görünümünü azaltmak için eczanelerde pek çok reçetesiz krem bulabilirsiniz ancak bu kremlerin ne kadar etkili olacağı, izlerin cildin hangi katmanına kadar indiğine bağlı olarak değişecektir. Kimyasal peeling uygulaması ile cildin üst katmanı soyularak bu katmanda bulunan lekelerin tedavisi mümkün olmaktadır. Ancak herkes için aynı sonucu vermeyebilir ve kimyasal peeling işleminin sivilce izlerinin görünümü azalana kadar bir kaç kez tekrar edilmesi gerekebilir.

Sivilce İzleri İçin Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Kimyasal peeling işleminde sivilce izleri için özel bir uygulama bulunmamaktadır ancak izlerin derinliğine bağlı olarak peeling sırasında kullanılacak solüsyonun etkisi değişebilir. Bu kimyasal solüsyonlar hafif, orta, güçlü ve çok güçlü olarak 4 ana kategoride toplanabilir. Hafif etkili kimyasal peeling yüzeysel izler için etkiliyken çok güçlü solüsyonlar derin izleri geçirmekte ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Tabii cildin kendini toparlama süreci ve cildi tahriş etme oranı kimyasal peelingin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir.Kimyasal peeling işleminin uygulanacağı merkeze gittiğinizde önce bir dermatolog cildinizi muayene ederek izlerin derinliğine, ne kadar bir alanı etkilediğine, cilt tipinize bakar ve sizin için ne tür bir kimyasal peeling uygulamasının doğru olduğunu ve cildinizin kimyasal peeling için uygun olup olmadığını belirler. Örneğin cildi çok hassas olanlar için kimyasal peeling uygun olmayabilir. Eğer peeling yapılacaksa işlem öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında size bilgi verilecektir. Kullanılan kimyasallara göre peelingin cilt yüzeyinde yarattığı tahrişin geçmesi 1-2 günden 2-3 haftaya kadar sürebilmektedir. Peeling sonrası denize girmek, makyaj yapmak, güneşe çıkmak ve spor yapmak bir süre mümkün olmayabilir.

Sivilce İzleri İçin Diğer Yöntemler

Başta da söylediğim gibi hafif sivilce izleri için cilt beyazlatıcı kremleri veya genellikle meyve özü içeren ev peeling solüsyonlarını kullanabilirsiniz. Ancak izler derinse ve bu tip kozmetikler işe yaramadıysa kimyasal peeling dışında bir kaç seçeneğiniz daha bulunuyor. Bunlardan ilki lazerle leke tedavisidir. Bu işlemde, aynı kimyasal peelingde olduğu gibi ciltte lekelerin bulunduğu üst katmak lazerle soyularak cildin kendini yenilemesi teşvik ediliyor. Diğeri ise cildin üst tabakasının basınçla püskürtülen zerreciklerle soyulduğu mikrodermazyon yöntemi. Sonuç olarak sivilce izlerini geçirmek için kullanılan tüm yöntemler cildin üst tabakasını soyarak yenilemek üzerine kurulu ve hangisinin size uygun olacağı kararını vermek size kalmış.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler