Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir? (Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler)

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir? (Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler)

Sadece ergenlik döneminde değil tüm yaşamımızda bizi aynalara küstüren en acımasız cilt problemi hiç kuşkusuz sivilceler. Tıp dilinde akne denen sivilce, kimi zaman kıl kökünün, kimi zaman da yağ bezlerinin iltihaplanmasıyla ortaya çıkar.Yağ bezleri en çok yüz, sırt ve göğüs bölgesinde bulunduğu için sivilceler de en çok bu bölgelerde görülür. Hele yüzümüzde çıkan sivilceler kuruyup iyileştikten sonra bile geride bıraktıkları kırmızı hatta zamanla kahverengiye dönen izleriyle bir süre daha ısrarla yerlerini koruyorlar.

Sivilce İzlerini Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Lekeleri en aza indirmek için bilinmesi gereken ilk şey, sivilcelerle oynanmaması, sıkıp patlatılmaması hatta kaşınmaması gerektiği.Bunları yapmak, iltihabın cilde yayılmasına ve iyileştikten sonra bile derin lekeler oluşmasına neden olabiliyor.Cildin temizliği de önemli ama abartmamakta fayda var. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez cildi temizlemek yeterli. Ağır kimyasallar içeren temizleyici kozmetik ürünleri aşırı kullanmak cildin ihtiyaç duyduğu yağı tamamen alıyor ve kurutuyor. Bu kuruluk ise hem cildin tahriş olmasına hem de cildin kurulukla mücadele edebilmek için daha fazla yağ üretmesine neden oluyor.Peki, bu inatçı izlerden nasıl kurtulacağız? Eğer çok derin izlerden değil de daha yüzeysel lekelerden bahsediyorsak, faydalı olabilecek uygulamalar daha kolay.

Sivilce İzleri İçin Evde Yapabileceğiniz Maskeler

Öncelikle, sivilce izlerini yok etmek için evde uygulayabileceğimiz basit yöntemlere göz atalım:

Sivilce İzini Gidermeye Yardımcı Keten Tohumu Maskesi

Malzemelerimiz, 3 yemek kaşığı kadar öğütülmüş keten tohumu, 2 yemek kaşığı tereyağı ve 3 damla biberiye yağı.Keten tohumunu aktarlarda bulabileceğiniz gibi artık büyük marketlerin baharat reyonlarında da oluyor. Öğütülmüş haliyle de bulmak mümkün.Biberiye yağı kozmetik marketlerinde, eczanelerde ve aktarlarda rahatça bulunabilir. Bir de ince bir bez ya da tülbente ihtiyacımız olacak.Maskeyi hazırlamak için, öğütülmüş keten tohumunu tereyağıyla biraz karıştırdıktan sonra biberiye yağını da ilave edip biraz daha harmanlıyoruz. Yüzümüz temiz olmalı.Tülbenti ılık suyla ıslatıp yüzümüze kapatıyoruz. Karışımı, tülbentin üstünden yüzümüze sürüp 30 dakika bekliyoruz. Sonra yüz bol ılık suyla yıkanıyor. Haftada bir yapılabilir.

Sivilce İzlerine Karşı Sarışın Mucize: Limon

Limon, deyim yerindeyse cildimiz için doğal bir “ağartıcı”. Sahip olduğu C vitamini, diğer pek çok faydası bir yana, cildin zaman ve koşullara bağlı olarak belli oranlarda kaybettiği en önemli yapı taşlarından kollajen’in yeniden inşasına katkıda bulunuyor.Birkaç gün boyunca parmaklarınızla ya da bir parça pamuk yardımıyla sadece birkaç damla limon suyunu sivilce lekesi üzerinde gezdirmek bile kısa sürede lekenin renginin açılmasına yardımcı oluyor.Eğer cildiniz çok hassassa, limon suyunu aynı ya da daha az oranda gül suyu ile karıştırıp uygulamanız daha iyi.Eczanelerden alabileceğiniz E vitamini yağının iki çay kaşığı kadarını bir çay kaşığı limon suyuyla karıştırıp sivilce lekelerine sürmek de çok faydalı.E vitamini lekelere iyi gelebileceği gibi, cildin genel görünümünü de iyileştirip pürüzsüzleştirmede etkin bir vitamin.Ancak unutmamak gerekir ki; hassas ve alerjik ciltler için doğrudan E vitamini yağı uygulamak istenmeyen tepkilere ve kızarıklıklara yol açabilir.

Beyazlatıcı Etkili Bal-Limon Maskesi

Limon suyu, bal ve badem yağından birer yemek kaşığı ile iki yemek kaşığı kadar sütü bir kasede iyice karıştırıp günde bir kez yüzümüze sürersek ve bunu bir hafta 10 gün tekrarlarsak sonuçlar dikkat çekici ölçüde olumlu oluyor.Önemli Not: Limon suyunu ya da herhangi bir karışımını cilde uyguladıktan hemen sonra doğrudan güneşe çıkmamak gerekiyor çünkü limon cildin güneşe hassasiyetini artırarak lekelere yol açabiliyor. Bu tür onarıcı maskeleri uygulamak ve en iyi sonuçları almak için gece uykudan önceki bir iki saat tercih edilebilir.

Sivilce İzlerine Karşı Zeytinyağı ve Bal

Bu maske tam olarak sivilce izlerine karşı değil de çok kuru ciltleri nemlendirmek, sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırmak ve cildin görünümünü geliştirmek için önerilebilir.A, D, E, C, B1 ve B2 vitaminlerinden, demir ve antioksidanlardan zengin zeytinyağı tam bir cilt dostu.Biraz zeytinyağı, ılık su ve bir parça bez ya da küçük bir havluyla pratik bir leke terapisi uygulamak mümkün.Yapmamız gereken, parmaklarımızın ucuna buladığımız yağı, yüzümüze (alın/burun/yanak ve çene) ama özellikle sivilce izlerinin üzerine sürmek ve cilt yağı emene kadar hafif ve dairesel hareketlerle yedirmek. Ardından bez ya da bir havluyu ılık suda ıslatıp sıkarak yüzümüze örtmek ve bir süre beklemek.Sonra havlu yardımıyla cildin emmediği fazla yağı çok bastırmadan yavaşça alıp 1-2 dakika sonra yüzümüzü yıkamak ve bunu haftada bir iki kez yatmadan önce uygulamak.Bu basit ve zahmetsiz “terapi” kısa sürede olumlu sonuçlar yaratabilir.Yatmadan önce sivilce lekelerinin üzerine birkaç damla bal sürerek hafifçe ovalayıp sabah yıkamak ve birkaç gün tekrar etmek bile cildin tahrişinin azalması ve yumuşaması noktasında fayda sağlayabiliyor.Ancak şunu da unutmamak gerek; balın “şekerli bir karışım”dan çok, gerçekten doğal olması şart. Bunun için de güvendiğiniz aktar, organik ürün dükkanları ve marketleri tercih etmek, iyi balı “ucuz bal”dan daha çok önemsemek gerekiyor. Fiyat handikapı da az miktarlarda satın alınarak aşılabilir.

Sivilce İzleri İçin Bal Aspirin Maskesi

Aspirin maskesinin faydası iltihabı azaltarak sivilcelerin yayılmasını önlemesi ve mevcut sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olması, yani mevcut izlere bir etkisi yok ama sivilceleri önlediği için ilerde oluşabilecek sivilce izi riskini de azaltıyor.Maske için gerekenler, 2-3 aspirin, 2 yemek kaşığı bal ve birkaç damla su. Önce aspirinleri bir kasenin içinde ufalayarak üzerine birkaç damla su ilave ediyoruz. Çok değil ama. Çünkü karışım macun kıvamında olmalı. Bu karışıma balı da ilave edip iyice karışmalarını sağladıktan sonra bu macunu lekelerin üzerine sürüp 15 dakika kadar beklemek yeterli. Sonra yüz ılık suyla yıkanıyor.Evde uygulanabilecek bu basit ve kolay uygulamalar dışında cildin güneşle temas eden bölgelerini, özellikle yüzü evden çıkmadan mutlaka güneş koruyucu kremlerle korumak, doktor ve eczacınıza danışarak cilt rengini açıcı ve lekeleri hafifletici kozmetik ürünlerden ve daha derin sivilce izlerinde lazer tedavisi gibi yöntemlerden faydalanmak mümkün.VideolarCildi nemlendiren ve yumuşatan, aynı zamanda sivilce izlerine de iyi gelen keten tohumu maskesinin hazırlanışını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.Sivilce izleri de dahil her türlü cilt lekesi için en çok önerilen doğal çözümlerden biri olan limonun ciltte nasıl kullanıldığını bu videoda izleyebilirsiniz.Tahrişi alan, cildi yumuşatan ve sivilce oluşumunu azaltan zeytinyağı bal maskesinin hazırlanışı ve kullanımını bu videoda izleyebilirsiniz.Özellikle sivilcelerin neden olduğu kızarıklıkları almak için kullanabileceğiniz aspirin maskesi hakkında bilgileri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.Kaynaklar

  • Get rid of acne scars naturally home remedies
  • Get rid of acne scars with home-remedies
  • Get Rid of Acne Scars Fast
  • 10 super clever natural ways to remove acne scars
  • Fade acne marks
  • 7 top remedies for acne scars
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler