Sivilceyi Sıkıp Patlatmak Zararlı mıdır? Doktor’dan Cevap

Sivilceyi Sıkıp Patlatmak Zararlı mıdır? Doktor’dan Cevap

Zaman zaman Cilt üzerinde çıkan sivilceler oldukça rahatsız edicidir ve ciltte bulunan köklerinde yağ birikmesi sonucu oluşmaktadır. Yağ biriken kıl köklerinde tıkanma meydana gelince iltihaplanma meydana gelebilmekte ve sivilceler oluşmaktadır. Ergenlik döneminde de oluşabileceği gibi genç insanlarda da sivilce oluşabilir.

Bu yüzden kıl kökleri çeşitli dış etkenlerin de etkisi ile sivilcelere sebep olmaktadır. Fakat sadece dış etmenlerden değil GENETİK FAKTÖRLER de sivilcelere sebep olarak cildin yağ dolarak sivilceli bir cilt görünümünün oluşmasına sebep olmaktadır.

Tüm bu sebeplerden ötürü zamanla kadınlar doktorlara cilt üzerinde daha az hasar bırakacak sivilce sıkma yöntemlerini sorarak araştırmışlar, hatta sivilce sıkma aleti de satın alarak mümkün mertebe en kolay yoldan sivilcelerinden kurtulmaya çabalamışlardır.

İlk olarak sivilceleri sıkmanın ne zararı var? sorununu sormalısınız. Bu sorunun cevabı sivilceleri sıkmak en çok görülen problem başka cilt problemlerine de zemin hazırlar. Ek olarak bilinçsizce sürekli sivilce patlatmak cilt üzerinde kalıcı lekelerin oluşmasına da sebeplerinden birisidir.

Sivilceler Sıkılmalı mıdır?

Elinizle sivilce sıkmak kesinlikle yanlış bir durumdur. Fakat piyasada bu işlem için icat edilmiş sivilce sıkma aletleri bulunmaktadır.

Bu aleti sivilceniz üzerinde kullanmadan önce bir alkolle hem metali hem de sivilcenizin üzerini dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Ardından sivilcenin üzerine aletin oval kısmını hafifçe ittirerek (kesinlikle güçlü bir baskı uygulamamanız gerekmektedir) sivilcenin dışarıya çıkış yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bu noktada da herkesin bu aleti düzgün kullanamaması ihtimalinden ötürü sivilcelerinize hiç bir şartla dokunmadan en yakın cildiyeciye giderek sivilcelerinizi yok etmek adına profesyonel bir yardım almanız önerilmektedir.

Sivilceleri Sıkmamak Ne Yapmalı mıyım?

Sivilceleri sıkmak az önce anlattığımız yöntem de herkes tarafından doğru uygulanamaması neticesiyle o yöntem de dahil edilerek yanlış bir hareket olarak ortaya konulmaktadır.

Cilt yüzeyindeki sivilcelerin sıkılması, sivilcelerin iç kısmında köklerdeki iltihabın üst kısımdan yapılan baskıyla etrafa yayılarak başka sivilcelerin tetiklenmesine, üst kısımda patlayan sivilcenin etrafına dağılarak deride bakteri oluşumunu yayarak patlayan sivilcelere yakın bölgelerde başka sivilceler oluşmasına ve ciltte kalıcı olarak sivilce lekelenmelerinin görülmesine sebep olmaktadır.

Sivilceleri sıkmamak için yapılması gereken en doğru şey, bir cilt hekimine görünerek onun önereceği ilaçlardan kullanıp aynı zamanda sivilce önleyici cilt bakım ürünlerinden de aksatmadan kullanmaya özen göstermektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler