Sivilcelerden Korunma Yolları

Sivilcelerden Korunma Yolları

Sivilceler cilt bakımında dikkat eden tüm bayanların ortak sorunudur. Özellikle katılmanız gereken bir davet veya toplantıda önce sivilce çıkması oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bu yazımızda sizlere sivilceleler henüz çıkmadan engelleme yollarından bahsetmek istiyoruz. Öncelikle gelin sivilceler neden oluşur onu açıklayalım.

Sivilcelerden Korunma YollarıSivilceler vücutta neden çıkar ? sorusuna birden fazla madde ile cevap vermek mümkündür. cevabı vardır. Sivilceler özellikle yağlı ciltlerde görülür. Buna ek olarak hormonal değişikliklere sivilce çıkabilmektedir. Bazı insanlarda stres ve gerginlik yüzünden de cildinde sivilcelenme görülmektedir.

Yağlı ciltlerde neden sivilce olur? onu da izah edelim.Yağlı ciltlerde insanların gözenekleri sürekli açıktır. Bu yüzden açık olan gözenekler zamanla kir ve mikrop dolmaya başlar. Buda zamanla birikerek gözenekleri tıkar. Sivilceler gözeneklerin içinde biriken ve iltihaplanan mikropların etkisi ile oluşur. Sivilcelenme olmaz ise bu gözenekler siyah noktalara dönüşebilir. Bu yüzden yağlı ciltler sivilce ve siyah nokta oluşumuna en müsait cilt tipidir.

Sivilcelerin Çıkması Engelenebilir mi ?

Yüzde sivilcelerin çıkmasını engellemek mümkündür. Bazı konularda hassas davranarak sivilce probleminizi daha başlamadan bitirebilirsiniz. Günlük hayatta pek dikkat etmediğiniz detaylarla sivilcelere son verebilir ve insanlara güzel ve parlak bir yüzle bakabilirsiniz.

Sivilcelerden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Sivilcelenme ile mücadele de en önemli konu beslenme alışkanlıklarıdır.
  Cilt bakımı ve salatalık ile cilt sıkılaştırma
  Cilt için salatalık kullanma

  Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenmek sivilcelerin çıkmasını engeller. Çünkü vücut mikroplar ile savaşımasına güçkü olur. Yağlı besinler sivilcelerin oluşmasına başat etmendir. Bu yüzden bu yüyeceklerden uzak durunuz. Sağlıklı beslenmek için  sebze ve meyve ağırlılı beslenmeniz gerekmektedir. Somates, Sarımsak, Turunçgil gibi içeriğinde antioksidan özelliği bulunan besinleri tüketmeye gayret ediniz.

 2. Su az bilinen bir sivilce mücadele yöntemidir. Günlük su tüketiminizi arttırmaya gayret ediniz. Bol su içmek vicuda inanılmaz katkıları vardır. Su hayatın temeli olduğu gibi vücudun temelidir. Su cildinizi temizler ve ferahlatır. Bunun yanında cildin nem dengesini korur, gözenekleri sıkılaştırır ve kirlerden cildi arındırırarak sivilcelerin oluşumunu engeller.
 3. Spor yapmak vücudun kendini yenilemesinde oldukça önemlidir.Çünkü vücut hareket ettiği zaman metebolizma hızlanır. kan akış hızı artar,terleme başlar. İşte terlediğiniz zaman vücuttan toksinlerden atarsınız. Buda vücudun daha sağlıklı olması ile sonuçlanır. Sporcuların beyaz ve lekesiz bir cilde sahip olmaları tesadüf değildir.
 4. Sigara ve alkol kullanıyorsanız ve spor yapmıyorsanız resmen sivilceleri yüzünüze davet ediyorsanız demektir. Cildin esnek yapısının bozulması ve bunu engellemeyek için spor yapılmaması sivilcelenmeye sebeğ olur. Bu yüzden hayatınızda spor yoksa; cildi hantallaştırağı için sigara ve alkolü önermiyoruz.
 5. Belkide en önemli madde eğer yüzünüzde kızarıklık varsa asla sıkmayın veya üzerinde oynamayın. Çünkü ellerinizde ki bakteriler kızarıklığın sivilceye dönmesine sebep olacaktır.
 6. Hayatınızdan stresi çıkarmak sivilcelerin çıkmaması için önemlidir. Jordan Carver Resimleri Yoga yapan strenten kurtulanAslına bakarsanız günümüz iş yaşamında stresten uzak kalmam mümkün değildir. Bu yüzden en aza indirmeli ve ruhunuzu dinlendirecek aktivitelerde bulunmanızı tavsiye ediyoruz.
 7. Yüzünüze alışkanlıktan bile olsa sebepsiz dokunmamaya çalışın. En temiz el bile binlerce bakteri kaynamaktadır.Özellikle yanak yanağa öpüşmemeye çalışın. Her selamlaşmanızda bile binlerce bakteriyi vicudunuza almış oluyorsunuz
 8. Güneş kremleri kullanmanız faydalı olacaktır. Güneş kremleri sayesinde güneşin etkilerinden sakınarak azda olsa sivilce çıkma ihtimalini engellersiniz.
 9. Kimyasal maddeleri ister meraktan ister farklı bir sebepten yüzünüze sürmeyin. Kullandığınız makyaj malzemelerinin cildin hava almasına izin verdiğinizden emin olunuz.
 10. Yüz yıkama ve duş alma alışkanlığınızı sık hatırlayın Sık sık duş almak cildi temizleyecektir. Yuzu Temiz Tutmak icin yuzunuzu yikayin cildinizi guzel tutunTerlediğinizde hemen yüzünüzü yıkamalısınız. Vücuttan çıkan antidoksidan maddeler deride kalmamalıdır. Aksi takdirde terledikten sonra ciltte bakteri yoğunluğu artmaktadır.
 11. Özellikle uzun saçlı veya saçını öne bırakan bayanlar bu madde sizin için. Saçlarınızın yüzünüze temas etmesini durdurmalısınız. Saçlardaki yağlar yüze temas ettiğinde bakteri sayısında artış olur. Bu durumda yüzde sivilce çıkması sonucunu doğuracaktır.
 12. Cilt bakımında sürekli kullandığınız ürünlerin yağ içermediğinden emin olunuz. Eğer kullandığınız kozmetik ürünleri yağ içeriyor ise yapsız bitkisel bakım ürünlerini kendinizde yapabilisiniz.
 13. Cildi daha güçlü tutmak için A vitamini en iyi yardımcınızdır. A vitamini cilt dostu bir vitamin olup, cildin esnekliğini arttırır, cildi gençleştirir ve vücutta ki toksinlerden arındırır. Bu yüzden A vitamini açısından zengin ürünleri tüketmeniz önerilmektedir. içeriğinde A vitamini bulunan havuç, biber, patlıcan, kereviz, lahana gibi besinleri tüketimini arttırabilirsiniz.

Sizler için sivilcelerden korunma yöntemlerini hazırladığımız yazıya teşekkür etmek için yorum alanından bize düşüncelerinizi iletebilirsiniz. Bu yazıların hazırlanılmasının tek sebebi sizlerden gelen geri bildirimlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler