Sivilceye İyi Gelen Yağlar

Sivilceye İyi Gelen Yağlar

Sivilceye İyi Gelen Yağlar

Sivilceye İyi Gelen Yağlar

Sivilcenin başlıca nedeni; cilt gözeneklerinin tıkanarak, cilt yüzeyinde bulunan bakteriler nedeniyle iltihaplanmasıdır. Bu nedenle sivilceden korunmak için yapılması gereken ilk şey düzenli olarak cildi temizlemektir. Özellikle yağlı cildi olanların cilt gözenekleri aşırı yağ üretimi nedeniyle daha sık tıkanabilir. Fazla yağ alınmalı ve cilt her daim temiz tutulmalıdır. Bu adımları takiben sivilceye ve cilde iyi geldiği bilinen, cildi nemlendiren, besleyen ve yumuşatan çay ağacı yağı, lavanta yağı ve karanfil yağı gibi doğal yağlar kullanılabilir.

Doğal Yağlarla Sivilce Tedavisi

Yağ bezleri tarafından salgılanan sebum, cilde esneklik verip kırışıklıkları önlerken aşırı üretildiğinde cilt gözeneklerinde ve saç köklerinde birikerek bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratır. Bakteriler üredikçe bölge iltihaplanır ve sivilce ya da siyah noktalar oluşmaya başlar. Tabii sivilcelerin oluşmasının tek nedeni bu değildir.Özellikle ergenlik döneminde ya da adet döneminde yaşanan hormon değişimleri de sivilcelerin artmasına yol açabilir. Adet döneminde çıkan sivilceler yazısında bu sivilcelere karşı alabileceğiniz önlemler hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca yoğun stres , düzensiz cilt temizliği, aşırı kozmetik kullanımı ve diğer pek çok faktör sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Bazı doğal yağlar anti bakteriyel özellikleri ile cildi ve gözenekleri temizlerken cildin görünümünü geliştirmenize yardımcı olabilir.

Çay Ağacı Yağı

İçerdiği bazı bileşenlerle yaraların temizlenmesinde etkili bir doğal yağ olan çay ağacı yağı, cildi yıpratmadan temizlemek için kullanılabilir. Sivilce nedeniyle tahriş olan ve hassaslaşan cildi sakinleştirir ve kırmızılığı alır. Bu yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta badem yağı, aloe vera, üzüm çekirdeği yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırmaktır. İnceltilmeden, direk cilde sürülen çay ağacı yağı yanma ve cilt kuruluğuna neden olabilir. Örneğin; 2-3 damla çay ağacı yağını 10-15 damla taşıyıcı yağla karıştırıp kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Esansiyel yağ olarak pek çok cilt sorununun tedavisinde kullanılan lavanta yağı doğal bir anti bakteriyeldir ve iltihaplanmayı önler. Hoş kokusuyla aromaterapi içinde ideal olan lavanta yağını sivilcelerin oluştuğu bölgeleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Yine diğer esansiyel yağlar gibi taşıyıcı yağlarla inceltmeden direk kullanmayın.

Karanfil Yağı

Cildi temizlemek için ideal bir yağ olan karanfil yağı, enfeksiyonu azaltırken sivilce nedeniyle hassaslaşan ve ağrıyan bölgeleri sakinleştirir. 2-3 damla karanfil yağını 10 damla üzüm çekirdeği yağıyla karıştırarak sivilcelerin yoğun olarak görüldüğü bölgeleri temizleyebilirsiniz.

Bergamot Yağı

Hoş bir aroması olan ve sakinleştirici etkisi bulunan bergamot yağı anti bakteriyeldir ve iltihaplı bölgelerin kuruma sürecini hızlandırır. 6-7 damla badem yağıyla 2-3 damla bergamot yağını karıştırarak cilt üzerinde kullanabilirsiniz.

Diğer Yağlar

Jojoba yağı etkili bir antioksidandır ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Jojoba yağını diğer yağlarla karıştırmadan direk cilde sürebilirsiniz. Gül ağacı yağı ise taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Aknelerin geçme süresini hızlandıran gül ağacı yağı aynı zamanda akne sonrası iz oluşmasını engeller.

Öneriler

  • Esansiyel yağları taşıyıcı yağlarla inceltmeden cildinize sürmeyin
  • Özellikle kuru ve hassas cildi olanlar doğal yağları kullanırken daha dikkatli olmalıdır
  • Yağ karışımlarını göz çevresine sürmeyin
  • Yağları cildinize sürerken ovalamak yerine bir pamuğa damlatarak kullanın
  • Beklenmeyen, alerjik bir etki gördüğünüzde bir doktora görünün
  • Sivilce oluşumunu azaltmak için düzenli egzersiz yapın ve beslenmenize dikkat edin
  • Düzenli olarak bakım yapmanıza rağmen sivilcelerden kurtulamıyorsanız daha etkili bir tedavi için cilt doktoruna gidin
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Gelen Sivilceye Yağlar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler