Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Pürüzsüz bir cilt hangi yaşta olursak olalım hepimizin hayali. Oysa özellikle yüz bölgesinde var olan kırışıklıklar, sivilceler, güneş lekeleri ya da büyüklü küçüklü siyah noktalar birer kabus olarak canımızı sıkabilir. Günümüz gelişen teknolojisiyle cilt üzerinde oluşan cilt sorunlarını çözmek adına birçok tedavi şekli uygulanmaktadır.Ancak bu teknoloji destekli kozmetik uygulamalar gerek maliyetinin yüksek olması gerekse kimyasal içeriklerinin bulunması nedeniyle her zaman tercih edilmiyor. Bunun yerine düzenli bir cilt bakım rutini oluşturarak, yeri geldiğinde cilde iyi geldiği bilinen ve siyah noktaların ve sivilcelerin oluşumunu önleyen ya da bunları ciltten temizleyen doğal maskelerden yardım almak en sağlıklı ve hesaplı bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Siyah Nokta Nedir?

Diğer adı “komedon” (1) olan siyah nokta, cilt gözeneklerinde biriken yağ, kir ve toz tabakasının birleşmesiyle oluşmaktadır.Ölü cilt hücreleri düzenli olarak temizlenmediğinde cildin üst kısmında birikmeye başlar ve gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna yol açabilir.Siyah noktalar, sivilcelerin oluşum evresinin ilk kısmıdır. Eğer önü alınmazsa sivilceler kaçınılmaz hale gelir (2).

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktaların oluş nedenleri farklılık göstermektedir. Özellikle yüz bölgesinde (yoğunlukta burun üstünde) görmeye alıştığımız siyah noktaların oluşumu bir seferde bir nedenden kaynaklanıyorken diğer seferde başka bir sorundan kaynaklı da oluşabilmektedir (3).İşte siyah nokta oluşumuna neden olan veya siyah noktaların çoğalmasına yol açan bazı nedenler;

Güneş Işığına Maruz Kalma

Siyah noktaların ortaya çıkış nedenleri arasında yaygın olarak güneş ve güneşin zararlı etkileri bulunmaktadır. İnsan vücudu cilt yüzeyini korumak için melanin maddesi salgılar. Bu maddenin salgılanma miktarı güneş ışığına maruz kalma derecesine göre değişir. Çünkü vücut kendi korumak adına otomatik olarak bu maddeyi salgılamaya başlar.Sizin güneş ışığı altında uzun süre kalmanız vücudun kendini koruması için harekete geçmesi anlamına gelmektedir. İşte ultraviyole ışınlarından korunmak için vücudun salgıladığı melanin maddesinin artış göstermesi cilt yüzeyinde leke ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar (4).

Deride Meydana Gelen Bozukluklar

İleri yaş sorunu olarak karşımıza çıkan bu durum zamanla hücrelerin yeterince yenilenememesi ve yeni hücre üretilememesi durumunu ortaya çıkarır. Bu ise siyah nokta oluşumunu tetikler.

Fazla Pigmentasyon (Hiper Pigmentasyon)

Cildin herhangi bir darbe ya da hasar alması sonucunda vücüdun fazla melanin maddesi salgılaması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Melanin maddesinin fazla salgılanması siyah noktaların da oluşumuna neden olmaktadır.

Karaciğer Hastalığı

Karaciğerle ilgili yaşanan herhangi bir sağlık sorunu vücudun enzimlerini alt üst etmekte, buna bağlı olarak da karaciğer fazla enzim salgılamaktadır. Aynı zamanda vücut hücrelerden toksinleri arındırarak atamamaktadır. Bu durumun doğal sonucu ise cilt üzerinde istenmeyen siyah noktaların oluşmasıdır (5).

Sivilce Lekeleri

Siyah nokta oluşumunun en bilindik nedenlerinden biri de sivilcelerin kaybolmasıyla beraber cilt yüzeyinde bıraktığı siyah noktacıklardır. Özellikle sivilceleriyle oynayıp sıkan kişilerde sivilceler kaybolduktan sonra geriye çok fazla siyah nokta kalmaktadır.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

Güneş Kremleri: Siyah noktaların oluşumunda etkin rol oynayan güneş ışınlarının vücuda yaydığı zararları önlemek için yapılacak en akıllıca tercih yaz kış güneş kremi kullanmaktır. Güneş kremi, cilt için koruyucu kalkan görevi görecek, güneş ışınlarının uzun temasına engel olacaktır. Bu durumun doğal sonucu olarak da cilt kendini koruma ihtiyacı duymayacağı için melaninmaddesinin salgılanması azalacaktır. Bu nedenle güneş kremi kullanımı ciddi anlamda olumlu sonuçlar vermektedir.Yaz kış demeden, cildin güneş ışığıyla temasının olduğu her an güneş kremi sürerek cildinizi korumalısınız.C Vitamini Tüketimi: C Vitamininin fazla tüketilmesi vücudun melanin salgılama oranını düşürmektedir. Bu sayede fazla melanin salgısının siyah noktaya neden olma olasılığı da en aza inmektedir. C Vitaminini doğal yollardan almak için portakal, limon, mandalina, çilek gibi meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.E Vitamini Desteği: E Vitamininin cilt için olumlu etkileri çok fazladır. Göz altı bakımında da kullanılan E Vitamini direkt olarak cilde uygulandığında içeriğindeki antioksidanların etkisiyle leke ve siyah nokta oluşumunu en aza indirmektedir. E Vitaminini kapsül şeklinde alabilirsiniz. Kapsülü açtıktan sonra lekenin ve siyah noktaların olduğu bölgeye parmaklarınız yardımıyla direkt uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Doğal Uygulamalar

Süt

Siyah noktaları temizlemek için bilinen bir yöntem süt ile masaj yapma yöntemidir. Bir parça pamuk yardımıyla siyah noktaların üzerine masaj yapın. Daha sonra 5 dakika bekleyip yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Siyah noktaların kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, cilt bakımında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Siyah noktaların olduğu bölgelere aloe vera sürerek cildin siyah noktaları kusmasını sağlayın. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak siyah noktalardan kurtulun.Bahsettiğimiz doğal ürünlere ek olarak cilt tipinize uygun bir tonik ve temizleme sütüyle cildinizi her akşam temizlemeniz, siyah noktaların temizlenmesi ve oluşumunun önlenmesi adın önemlidir.Cildinizin tonik ve temizleme sütüyle temizlenmesi için makyajlı olmanız gerekmez. Çünkü cilt yüzeyinde gün boyu kirler birikir. Bu nedenle de mutlaka günlük olarak temizlenmelidir.

Siyah Noktaları Geçirmek İçin Maske Önerileri

Bal Ve Esmer Şeker Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı esmer şeker

İstenen malzemeler güzelce karıştırılır. Daha sonra hazırlanan maske cilde uygulanır. Uygulama aşamasında cildinizi ovarak maskeyi uygulamalısınız. Bu sayede yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Şekerin pürüzlü yapısı cildinizde peeling etkisi oluşturacaktır. 15 günde bir kez bu maskeyi uygulayarak temiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi -1

Gerekli Malzemeler:

 • 1 limonun suyu

Limonun suyu çekirdeklerinden ayrılarak sıkılır. Daha sonra elde edilen limon suyu siyah noktaların üzerine sürülür ve 15 dakika beklenir. Sürenin bitiminde parmaklarınızla siyah noktaların üzerine bastırarak yüzünüzü yıkamalısınız. Oldukça etkili olan bu uygulamayla siyah noktalarınızdan kurtulmanız mümkün.

Limon Suyu Maskesi -2

Gerekli Malzemeler:

 • 1 limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet yaban turpunun suyu

Malzemeler güzelce karıştırılır. Daha sonra cilt yüzeyine masaj yapmak yoluyla uygulanır ve bu maske ciltte 20 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Sandal Ağacı Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Sandal ağacı
 • Gliserin
 • Gül suyu

Yukarıdaki malzemeler göz kararı karıştırılarak kremsi bir kıvam elde edilir. Kıvamın koyuluğunu gül suyuyla ayarlayabilirsiniz. Daha sonra elde edilen kremsi özellikteki maske cilde uygulanır. Uygulama işlemi esnasında siyah noktaların olduğu bölgelere ağırlık vermelisiniz. Maske ciltte 20 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yoğurt – Limon Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Bir kase yoğurt
 • 1 adet limon suyu

Bir kaseye yoğurt koyularak içine 1 limonun suyu sıkılır ve güzelce karıştırılır. Elde edilen maske göz altlarına temas ettirilmeden yüzün bütününe uygulanır. Maske ciltte 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla cilt temizlenir.Not: Limonun cildi kurutma özelliği vardır. Göz altlarının cildimizdeki en hassas bölge olması nedeniyle yoğurt ve limon karışımının göz altlarına temas etmemesi önemli bir ayrıntıdır.

Elma Sirkesi Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi 1 yemek kaşığı su

Elma sirkesi ile su karıştırılır. Daha sonra bu karışım, siyah noktaların yoğunlukta olduğu bölgelere sürülerek 15 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ovuşturarak yıkadığınızda siyah noktaların kolayca temizlendiğini görürsünüz.Not: Elma sirkesinin tek başına cilt üzerindeki etkileri çok daha fazladır. Ancak hassas ciltler için elma sirkesi reaksiyona neden olabildiğinden suyla seyreltilmesi en sağlıklısıdır.

Karbonat Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Biraz su

Karbonatın içine su azar azar eklenir. Su ile karbonat hamur kıvamına getirilir. Kıvamı tamamlanan maske siyah noktaların olduğu bölgelere sürülür. 5 dakikalık süre maskenin etkisini göstermesi için yeterlidir. Sürenin bitiminde ılık su yardımıyla yüz temizlenir.

Deniz Tuzu

Gerekli Malzemeler:

 • Deniz tuzu
 • Tuz

Bu iki malzeme karıştırılır. Daha sonra siyah noktaların olduğu bölgelere uygulanır. 5 dakika sonra cilt ılık suyla temizlenir. Deniz tuzunun içinde zengin mineraller bulunur. Bu mineraller sayesinde cilt canlılık kazanırken siyah noktalardan ve ölü deriden kurtulur.

Domates Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 orta boy domates

Domatesi dilimlenerek siyah noktaların olduğu yerlere yerleştirilir ve biraz beklenir. Domates asitli bir yiyecek olduğu için cilt yüzeyinde fazla bekletilmemesi gerekir. Birkaç dakika sonra cilt ılık suyla temizlenir.VideolarAşağıdaki videoda bal, limon ve şekerle yapılan ve siyah noktaları temizlemeye yarayan maskenin hazırlanışı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.Aşağıdaki videoda siyah noktaları geçirmeye ve ciltteki fazla yağı dengelemeye yardımcı olan yoğurt limon maskesinin hazırlanışını izleyebilirsiniz.Bu videoda organik elma sirkesinin siyah noktalar, cilt lekeleri ve sivilceler için kullanımı, uygulama öncesi ve sonrası fotoğrafları gösteriliyor.Siyah nokta oluşumunu önleyen ve cildi temizleyen domates maskesinin nasıl yapıldığını bu videoda izleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Geçer? Noktalar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler