Siyah Noktaları Tedavi Yöntemleri

Siyah Noktaları Tedavi Yöntemleri

Özellikle burun ve çevresinde sıkça görülen siyah noktalar her yaşta ve cinsiyette insanın ortak sorunudur. Siyah noktalar kişinin cilt bakımı konusunda ilgisiz olduğununu gösterir. Ayrıca v noktalar yüzde güzel durmadığı tartışılmaz olduğu kadar bir o kadar da sağlıksız bir durumdur. Bu yazıda siyah nokta tedavisi için uygulayabilececeğiniz yöntemleri inceleyeceğiz. Her şeyden önce bir konuyu belirtmemiz gerekir ki siyah nokta tedavisi 1 günlük tedavi değildir. Siyah noktalardan kurtulmak bir süreç gerektiren, ilgi isteyen, üzerinde durulması gereken bir işlemdir.

İlk olarak siyah nokta tedavi yolları anlatmadan önce nokta siyah noktanın nasıl oluşur? Sorusunu cevaplandıracağız. Dilerseniz bir alt başlığa atlayarak devam edebilirsiniz.

Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?

Siyah noktalar, basit şekilde cilde yapışan kirin, gözenekleri tıkamasıdır ki bu gözenekler hücrelerin hava alarak kendini yenilemesini sağlar. Pek çok kişinin özellikle yüzündeki gözenekler iri yapıdadır. Bu sebepten ötürüde yüzde siyah nokta oluşmasına daha elverişlidir.

Tüm cilt tiplerinde de siyah nokta oluştuğu zaman, dikkat çekici ve ve rahatsız edici görüntüye sebep olurlar.

Siyah noktaların oluşma nedenleri cilt bakımı ve temizlik eksikliğinin yanında dış etmenlerden de olabilir. Vücudun hareketsiz olması, sürekli aşırı yağlı ve ağır yemekler tüketmek, hızlı yemek yemek( hamburger, cips, kola dahil) tüm bunlardan siyah noktaları ciddi ölçüde arttıran faktörler arasındadır. Spor yapmamak da siyah noktaları tetikler, çünkü vücudunuz içindeki kiri ter ile değil bu şekilde atmaya başlayacak ve bu durumda siyah nokta başlangıcına sebep olacaktır.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktalar müdahil olunmadan, öylece bekleyerek geçmez. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu sonuçta kirdir ve temizlenmesi gerekir.

1. Sıkma Yöntemi

Bu yöntem ilk bakışça oldukça ilkel ilkel gelse de abartıya kaçmadan yapılırsa siyah noktalardan kurtulmada kolaylık sağlamaktadır. Yapmanız gereken ilk olarak siyah noktalarının fazlalığına göre en az haftada bir en çok haftada üç defa olmak kaydıyla yüzün tamamına buhar veriniz. Ardından sıkma işlemine başlanır. Yüzünüz kurudukça buharı tutarak yüzünüzü yumuşatmalısınız. Aksi takdirde bu acı veren bir işleme dönüşecektir.

3. Aylık Cilt Bakımı

Cilt bakımına mutlaka gitmelisiniz. Her 23 – 25 günde bir cildiniz kendini yeniler ve bu durumda mutlaka cilt bakımına girmeniz gerekir. Aylık 50 ile 100 arası değişen fiyatlara cilt bakımı yaptırabilirsiniz.

2. Cilt Bakımı Maskeleri

Yüz tipinize göre çeşitli maskeler yapabilirsiniz ama tüm ciltlere uygun belirli malzemeler vardır. Bunlardan bazıları; limon, yoğurt, çiğ süt ve salatalıktır.

  • Çiğ Süt: Hiç işlenmemiş süttür. Bu süt, kaynatılmadan içilmez ama yüze sürmek için birebirdir. Yüzünüze sürdüğünüz anda ciddi bir sıkılaşma hissedeceksiniz. Çiğ sütü, buhar banyosundan sonra uyguladığınız temizlenmiş gözenekleri sıkılaştırarak siyah noktaların yenilenmesi engelleyebilirsiniz.
  • Limon suyu: Tonik olarak uygulayabilirsiniz. Limonun asitik dengesi tene zarar vermeyecek özelliktedir; eğer bir yanma duyarsanız, endişelenmeyin.
Siyah Noktaları Temizlemek İçin Bal ve Süt
Bu maske tüm yüze uygulanmıyor. Sadece siyah noktaların yoğun olarak bulunduğu bölgelere yapılan ve kozmetik siyah nokta bantlarıyla benzer bir işlevi olan bir uygulama. Bu doğal siyah maske bandını siyah maskeleri önleyen ve gözenekleri temizleyen diğer maskeleri kullanmaya başlamadan önce mevcut siyah noktalardan kurtulmak için kullanabilirsiniz.Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşı sütle karıştırdıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün.Daha sonra uyguladığınız bölgelerin üzerine sanki yara bandı yapıştırıyormuş gibi hafifçe bastırarak ince bir pamuk (makyaj temizleme pamuğu da olur) koyun.Bal ve sütün 20 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra pamuğu kaldırın. Gözeneklerin küçülmesi için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.Aynı maskeyi süt yerine 1 çay kaşığı tarçın kullanarak da hazırlayabilirsiniz.
Siyah Noktalara Karşı Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Yoğurtta bulunan laktik asit fazla yağın giderilmesini sağlarken yulaf ezmesi gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak yapılan yoğurt ve yulaf maskesi cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.1 yemek kaşığı yoğurdu toz haline getirdiğiniz (havanda) yulafla karıştırın. Karışıma 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Maskeyi masaj yaparak yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Kaynak Linki : http://www.ciltbakimsitesi.com/siyah-noktalar-icin-maske-4-maske-tarifi-ve-oneriler/

4. Sabun Kullanma

Birçok güzellik uzmanı, sabunu kullanmanın cilde zarar verdiğini söylese de ben yıllardır sabun kullanıyorum. Özellikle üzüm çekirdekli doğal sabun, yüzünüzde peeling etkisi yaratarak, ölü deriyi soymanıza neden oluyor. Elbette çok sorunlu ciltlerde doktorun ya da uzmanın tavsiye ettiği bakım ürünleri kullanılır ama doğal sabunu da pek göz ardı etmemek gerekir.

5. Nemlendirici Kullanma

Gece yatmadan ve dışarıdan geldiğinizde nemlendirici kullanmanız gerekir. Nemlendiriciler gün içinde kaybedilen nemin geri kazanılmasına yardım eder.Siyah noktaları geçirmenin yegane yolu temiz tutmaktır. Sürekli ve titiz bir çalışma ile siyah noktalarınızın kaybolduğunu göreceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler