Siyah Noktaları Yokedin -Kabartma Tozu ve Su Yöntemi-

Siyah Noktaları Yokedin -Kabartma Tozu ve Su Yöntemi-

Bayanların karşılaştığı cilt problemleri arasında en çok rastlanılanlar siyah noktalar ve aknelerdir. Öyleki en rahatsız edici ve güzelliği bozanlarda aknele ve siyah noktalar. Kadınların cildinde bulunan gözenekler çeşitli sebeplere bağlı olarak zaman içerisinde genişler. Cilt bakımı yapmadığınız takdirde kısa sürede bu gözeneklerde yağ ve kirler ile bakteriler birikmeye başlar. Yaşın ilerlemesi, şehirlerdeki hava kirliliği, ergenlik, hormonal değişiklikler veya vücuttaki suyun azalması gibi sebeplerin etkisiyle bu gözenekler iyice açılır ve siyah nokta oluşumu başlar.

Oluşumunu yukarıda izah ettiğimiz bu siyah noktalar farklı büyüklükte olabilir. Küçük ve zor farkedilebilir olacağı gibi bazen oldukça yoğun ve güzelliği bozan şekilde görülebilir. Siyah noktalar cilt üzerinde sıklıla alın ve burun bölgesinde oluşur. Bu yüzden özellikle kadınları oldukça rahatsız eder.

Siyah Noktalardan İz Kalır mı?

Siyah noktalara iz kalmadan veda etmek için zamanında ve doğru şekilde temizlenmesi şiddetle özem arzetmektedir. Bunun sebebi siyah noktaların sivilceye sönüşme ihtimalidir. Hatta sivilceye dönüşen siyah noktalar ilerde iltihap kaparak kiste de dönüşebilmektedir.

Kabartma Tozu ile Ciltte Siyah Nokta Temizliği

Kabartma tozunun az bilinen bir faydası da antibarkteriyel bir özelliğe sahip olmasıdır. Bunun anlamı bakterileri ve mikropları öldüren etken maddeler barındırır. Gözeneklerin içinde de bakteriler bulunduğu için ilk önce bunların temizlenmesi gerekiyor. Bu sebeple kabartma tozu sivilce ve siyah nokta probleminde etkili bir metot olarak düşünülebilir.

İlk olarak su ve kabartma tozunun eşit miktarda kullanılması gerekiyor. Yani bir çay kaşığı kabartma tozuna yine bir çay kaşığı temiz su ekleniyor ve karıştırılıyor. Daha sonra bu karışımı yüzünüzdeki sorunlu bölgelere masaj yaparak sürüp 10 dakika kadar beklemelisiniz. Süre dolunca yüzünüzü ılık bir su ile yıkayıp temizledikten sonra temiz ve yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kurulayabilirsiniz. Böylelikle gözeneklerin içinde biriken yağ ve kirlerin yanında cildinizi bakterilerden de arındırmış oluyorsunuz. Bu maskeyi siyah noktalarınızın yoğunluğuna göre haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Nasıl Yokedilir ?

4 basit uygulama ile cilt bakımı sayesinde  siyah noktalardan korunmanız mümkün.

  1. Cilt temizliğinize özen göstermeli sabah akşam cilt tipinize uygun bir malzeme ile yüzünüzü yıkamalı veya losyon ile silmelisiniz. Yalnız kullanacağınız ürünlerin mutlaka gözenekleri tıkamayan “non-komodojen” özellikli olması gerekmektedir.
  2. Akneler ve siyah noktalar üzerinde etkili olan iki madde vardır: salisilik asit ve benzoil peroksit. Eczanelerden alacağınız ürünlerin mutlaka bu maddelerden birsini içermesi gerekir. Yalnız ürünleri kullanırken sadece sorunlu bölgeye uygulamalısınız. Aksi takdirde cildinizde kuruluk ve dökülmeler baş gösterecekti.
  3. Yine doktorların önerdiği bir diğer yöntem ise peeling. Haftada bir kez cildinize peeling yaparak onu ölü deri ve hücrelerden arındırmalısınız.
  4. En temelinde siyah nokta tedavisi cildi temiz tutmaktır. Bu sırada beslenme konusunda aşırıya kaçmadan doğal gıdalar ile beslenmeye çalışmak olmalıdır.

Sitemizdeki arama kutusundan arama yaparak siyah notkalar için etkili bitkisel maskelerin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler