Son Baharda Cilt Bakımı

Son Baharda Cilt Bakımı

Doğal nemlendirici;

Her akşam cildinizi sabunlu su ile yıkayın. Bir kase içerisine 3′ er damla zeytinyağı, badem yağı ve argan yağını karıştırın ve sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımdan yeterince parmak uçlarınız ile cildinize sürün. Çok aşırı sürmeyin çünkü estetik açıdan hoş bir görüntü olmayacaktır. Yaz güneşlerinin ciltte hasıl ettiği bronzluk son bahar ve ilerleyen günlerde yerini daha açık tenlere ve donukluğa bırakmaktadır. Bu durum estetik açıdan bir kayıp olarak algılanabilir. Cildin soğuk havalarda ki renk açılması ve donukluğu üstteki deri tabakasının incelmesi sonucu ortaya çıkar. Nemlendiricileri ihmal etmeyin; Son baharda şiddetlenen rüzgar ve havaların hızla ısı kaybetmesi ile cildin maruz kaldığı zor şartlar artmakta. Bununla birlikte güneş ışınlarının deri tabakasında artırdığı meydana getirdiği kalınlık giderek azalmaktadır. Ve rüzgar, soğuk gibi etkenler ile cilt kuruması ve bu doğrultuda meydana gelen sorunlar giderek artmaktadır. Bu durumu telafi etmenin çaresi ise nemlendiricilerdir. Nemlendiriciler cilt üzerinde bir katman oluştururlar. Bu tabaka cildi dış dünyaya karşı korurken cildi de beslemektedir. Soğuk havalarda sebum salgısı azalır; Havaların ısı kaybetmesi ile vücutta yapılan salgılar da yer yer azalabilmektedir. Bu salgılardan birisi olan deri altı bezlerinin sebum içerik ve yoğunluk olarak azalmaktadır. Ayrıca gözenekler de daralmaktadır. Bu nedenledir ki yaz aylarına oranla sivilce ve diğer gözenek sorunları azalmakta ve cilt lekeleri belirginleşmektedir. Bu nedenle son bahar aylarının başlangıcından itibaren nemlendirici ve diğer doğal bakım yöntemleri eksik edilmemelidir.

Kuru ciltler çok dikkat etmeli; Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi kuru ciltler ve karma ciltler bu hava şartlarına kesinlikle dikkat etmelidirler. Çünkü ciltleri zaten yetersiz beslendiği ve ince bir doku teşkil ettiği için daha fazla incelip kuruması derin çatlaklar ve ara izlerine sebep olabilir.

Islak bir cilt ile dışarı çıkmayın; Cildi kurutan bir diğer etken de el ve yüzleri yıkadıktan sonra kurulamadan dolaşmak ve o şekilde dışarı çıkmaktır. Cilt üzerindeki mumsu tabaka güneş ve ya rüzgâr tarafından buharlaştırılamaz.

Fakat ıslanan cildin üzerindeki bu tabakanın yoğunluğu düşeceği yani daha ince olacağı için su ile birlikte gider. Bir diğer etken de su buharlaşırken ısı alır bu ısının bir kısmını atmosferden alabileceği gibi bir kısmını da ciltten alır bu da cildi kurutur. Son olarak ise buharlaşan suyun içerisindeki mineral, tuz ile ağır metaller cilt üzerinde kalır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler