Sonbahar Mevsiminde Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sonbahar Mevsiminde Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sonbaharın gelmesi ile yaz döneminde uyguladığınız cilt bakım tekniklerinin bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Her yazımızda da belirttiğimiz üzere her mevsimde karşılaşılan etkenler farklı olduğu için cildinize uygulanan ve fayda sağlayan cilt bakımı farklıdır. Bu sebepten dolayı sonbahar mevsiminde güzelliğini korumak ve bakım tekniklerinini kullanarak güzelleşmek mümkündür.

Sonbahar mevsiminde cildinizi derinizi yenilemek için her akşam cildinizi sabunlu su ile yıkayın.

Sonbaharda Cilt bakımı
Sonbaharda Cilt bakımı

Bir kase içerisine 3′ er damla zeytinyağı, badem yağı ve argan yağını karıştırın ve sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımdan yeterince parmak uçlarınız ile cildinize sürün. Fazla sürmemeye dikkat etmelisiniz. Eğer fazla sürür iseniz estetik açıdan hoş bir görüntü olmayacaktır.

Yaz dönemi cilt için uygulanan güneç kremleri ve maskeler yaz güneşleri ile birleşince derimiz oldukça hassallaşır. Yaz mevsiminde ciltde oluşan bronzluk; sonbaharın gelişi ile yerini açık tenlere ve donukluğa dönüşmeye bırakır. Bu değişim sırasında cildinize iyi bakmalısınız. Çünkü bu durum pek çok güzel bayan tarafından estetik kusuru olarak görülmektedir. Dildinizin soğuk havalarda ki renk açılması ve donukluğu üstteki deri tabakasının incelmesi sonucu ortaya çıkar.

Sonbaharda Dikkat Edilmesi Gereken Cilt Bakım Önerileri

1- Nemlendirici Kullanımı

Yazın kullanımı oldukça azan nemlendiricileri sonbaharda ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu mevsimin getireceği şiddetlenen rüzgar ve havaların hızla ısı kaybetmesi ile cildin kendisine zarar verecek etkilere maruz kalmaktadır. Bununla birlikte güneş ışınlarının deri tabakasında artırdığı meydana getirdiği kalınlık giderek azalmaktadır. Ve rüzgar, soğuk gibi etkenler ile cilt kuruması ve bu doğrultuda meydana gelen sorunlar giderek artmaktadır. Bu yüzden cilt bakımında nemlendirici kullanımı bu sebepten ötürü oldukça önemlidir.

Cilt sağlığı için bu zararlı etkenlerden nemlendiriciler ile korunabilirsiniz. Kullanacağız nemlendiriciler cilt üzerinde bir katman koruyucu bir katman oluşturur. Tıpkı yazın kullandığınız güneş kremleri gibi nemlendiricilerde sonbaharda dış dünyaya karşı korur ve cilt güzelliğiniz için cildi besler.

2- Soğuk Havalarda Sebum salgısı Azalır

Yazın sıcak ve nemli havasının ardından gelen sonbahar mevsimi soğuk ve kuru havayı beraberinde getirir. Vücudumuz da bu değişime ayak uydurmak için harekete geçer. Bunlardan cilt bsağlığı açısından en önemlilerinden birisi Sebum salgısıdır. Havaların ısı kaybetmesi ile vücutta yapılan salgılar iklime uyum sağlar. Sebum salgısı nedir ?

Sonbaharın gelişi ile gözenekler daralmaya başlar. Bu nedenledir ki yaz aylarına oranla sivilce ve diğer gözenek sorunları azalmakta ve cilt lekeleri daha belirgin duruma gelir. Nemlendirici ve diğer doğal bakım yöntemleri uygulamak güzel bir cilde sahip olmak isteyen bayanlar için kaçınılmazdır.

3- Kuru ciltler

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi kuru ciltler ve karma ciltler bu hava şartlarına kesinlikle dikkat etmelidirler. Çünkü ciltleri zaten yetersiz beslendiği ve ince bir doku teşkil ettiği için daha fazla incelip kuruması derin çatlaklar ve ara izlerine sebep olabilir.

Islak bir cilt ile dışarı çıkmayın

Cildi kurutan bir diğer etken de el ve yüzleri yıkadıktan sonra kurulamadan dolaşmak ve o şekilde dışarı çıkmaktır. Cilt üzerindeki mumsu tabaka güneş ve ya rüzgar tarafından buharlaştırılamaz. Fakat ıslanan cildin üzerindeki bu tabakanın yoğunluğu düşeceği yani daha ince olacağı için su ile birlikte gider. Bir diğer etken de su buharlaşırken ısı alır bu ısının bir kısmını atmosferden alabileceği gibi bir kısmını da ciltten alır bu da cildi kurutur. Son olarak ise buharlaşan suyun içerisindeki mineral, tuz. Ve ağır metaller cilt üzerinde kalır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. Sonbahar mevsiminde cilt yıpranır kızlar. Bu yuzden deriyi onarıcı şeyler kullanmanız lazım. Çünkü hava soğuk olur ve cildi baskı altında tutar. Bide kalın giyinmemizden ötürü cildimiz hava alamaz.

  2. cilt için sonbahar çok tehlikeli kapalı ve pis hava cildin güzelliğini bozar. Yıllardır çevremdekilere tüy bitti. Yazın rehavetine kapılıp cilt bakımını ihmal etmeyin.

  3. Bu yazıdaKİLER YETERLİ Mİ? bENİM YAĞLI CİLDİM VAR VE IŞIKta parlıyor ne önerirsiniz ?

  4. Ben bunları bilmyordum acikcasi bakim cok onemli bir konu cekici olmak istiyorsak guzel kalmaliyiz

  5. Bu sene sonbahar kuru geçecek diyorlar. Sizce nemlendirici kullanımını arttırmak işe yarar mı? Yakında evleneceğim güzelliğimin bozulmasını istemiyorum. Admin birde fasülye maskesi siyah noktaları temizler mi??

  6. her sonbaharda bende deri dökülmesi oluyor. cildim buruşuyor ve oldukça rahatsız bir görüntü oluşuyor. çok farklı doktora ve hastahaneye gittim. Tayland’da yaşadığım için fazla seçme şansım yok. bu cilt sorunu hayatımı mahfediyor. umarım herkes şifa bulur hayatına devam eder. bu sorun yüzünden resdmen dostum kalmadı. dahada kötüsü aynaya bakamaz oldum karanlıklarda saklanıyorum tek başıma ağlıyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler