Tamanu Yağı Faydaları

Tamanu Yağı Faydaları

Tamanu Yağı Faydaları

Tamanu Yağı Faydaları

Son yıllarda, özellikle cilt bakımı alanında gittikçe popülerleşen tamanu yağı iltihaplanmayı önleyici yapısıyla doğal bir antibiyotik olarak, hassas cildi olanlar arasında daha sık kullanılmaya başladı. Tamanu yağının, bazı diğer doğal yağlara göre pahalı olmasının sebebi ise, 100 gram yağ elde edebilmek için yaklaşık 2 kilo tamanu ağacı yemişinin toplanması, kurutulması ve işlenmesidir.

Tamanu Yağının Cilde Faydaları

Tamanu yağı uzun yıllardır, yanık ve yaralanma tedavisinde etkili bir doğal ürün olarak kullanılmaktadır. Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak gebelik ve emzirme döneminde yaratabileceği yan etkiler hakkında bir çalışma bulunmadığı için bu tip hassas dönemlerde kullanılması önerilmemektedir.

 • Böcek ısırığı nedeniyle oluşan şişliği ve ağrıyı alır
 • Cilde derinlemesine işleyerek kesik, yanık gibi yaraların iyileşmesine yardımcı olur
 • Cilt kaşıntısını alır
 • Egzama nedeniyle kuruyan cilde iyi gelir
 • Sivilcelerin yayılmasını önler ve iyileşme sürecini kısaltır
 • Sivilce izlerinin ve güneş lekelerinin görünümünü hafifletir
 • Cilt çatlaklarının görünümünü hafifletir
 • Ter kokusunu azaltır
 • Masaj yapıldığında romatizma ağrılarını hafifletir
 • Bebek bezinin neden olduğu tahrişe iyi gelir

Tamanu Yağıyla Cilt Bakımı

Tamanu yağını diğer taşıyıcı yağlar gibi (badem, zeytinyağı) inceltmeden direk cilt üzerinde kullanabilirsiniz. Cilde uygulandığında etkisini hemen gösterir ve cildi yumuşatır. Tamanu yağını sivilceden etkilenen, kaşınan veya şişen bölgelerde direk olarak kullanabilir ya da cilt bakımı için evde hazırladığınız maskelere ekleyebilirsiniz. Tamanu yağının kokusu ağır gelirse kokusunu bir kaç damla lavanta yağıyla kırabilirsiniz.Yağı kullanmadan önce olası alerjik tepkilerden korumak için elinizin üst bölgesinde, küçük bir alanda test etmenizi öneririm. Cildiniz kızarıklık, şişlik gibi alerjik bir tepki verirse yağı kullanmayı bırakın ve bölgeyi bol suyla yıkayın. Fındık alerjisi bulunanlar tamanu yağı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Tamanu Yağı Nasıl Elde Edilir?

Tamanu ağacı her yıl 2 kere meyve verir. Bu meyvelerin kalın etli kısımları ve büyük çekirdekleri vardır. Yağ, bu çekirdeklerin işlenmesi ile üretilmektedir. Toplanan meyvelerin çekirdekleri ayıklanarak 2 ay boyunca güneşte kurumaya bırakılır. Bu sürenin sonunda yağ kendini bırakır ve toplanarak soğuk pres işlemine alınır. Çekirdekten ilk çıktığında yapışkan ve koyu renkli olan tamanu yağı, soğuk pres işleminden sonra yeşilimsi bir renk alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Faydaları Tamanu Yağı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

 • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler