Tırnak Eti Soyulması

Tırnak Eti Soyulması

Tırnak Eti Soyulması

Tırnak Eti Soyulması

Tırnak eti soyulması çok sık rastlanan bir durum olmakla birlikte derin soyulmalar bazen günlük aktiviteleri engelleyecek ağrılara neden olabilir. Tırnakların çevresinde bulunan, nispeten daha kalın kıvrımlı et parçalarının ana görevi tırnağı parmağa sabitlemektir. Cildin çok kuruması, kötü manikür, mantar gibi cilt hastalıkları, cildin kimyasal maddelere maruz kalması gibi nedenlerle ortaya çıkan tırnak eti soyulması özenli bakım ve doğru bakım ürünleri ile tedavi edilebilir.Tırnak eti aynı zamanda tırnak ile parmakların arasında bulunan bölgeyi enfeksiyonlara karşı koruduğu için tırnak eti soyulması bazen enfeksiyon kapabilir ve tırnağın kaybedilmesine yol açabilir. Bu nedenle tırnak eti soyulması ciddiye alınmalı, hijyene dikkat edilmeli, kanayan açık soyulmalar varsa temizlendikten sonra yara bandıyla koruma altına alınmalıdır.

Tırnak Eti Soyulması Nedenleri

  • Tırnak etlerinin aşırı kuruması
  • Tırnak mantarı
  • Tırnak yemek alışkanlığı
  • Tırnaklar için kullanılan kozmetik ürünleri
  • Yaralanmalar
  • Temizlik yaparken ellerin kimyasallara maruz kalması

Tedavi

Derin soyulmalar kanamaya ve ağrılara neden olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kanamalı ya da derinin koruyucu tabaksının çok inceldiği bölgelere pansuman yapılmalıdır. Belirli zaman aralıklarıyla kalınlaşan, soyulan tırnak etleri dikkatli bir biçimde tırnak makası ile alınabilir. Sertleşmemesi için düzenli olarak nemlendirici uygulanmalıdır.Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken ellerin mutlaka bir eldivenle korunması ve bu kimyasallarla temas etmemesi sağlanmalıdır.Tırnak etini nemlendirecek portakal yağı, çay ağacı yağı ve jojoba yağı gibi bitkisel ürünleri kullanabilirsiniz.Tırnak eti soyulmasından bağımsız olarak cilt ve tırnak sağlığınız için gerekli vitamin ve mineralleri içeren gıdaları düzenli olarak tüketmelisiniz.Manikür yaparken ya da yaptırırken kullanılan tüm aletlerin mikroplardan arındırıldığından emin olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Eti Soyulması Tırnak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler