Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartma

Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartma

Tükenmez kalem lekesi çıkar mı sorusu internetin en çok sorulan sorularından birisidir? Bu yazımızda tükenmez kalem lekesinin nasıl çıkacağı hakkında soruları cevaplayacağız ve lekeyi çıkartma yöntemlerini belirteceğiz.

Gün içerisinde en çok kullandığımız ürünlerden birisi olan tükenmez kalemdir.Seyahatlerde kaleme ihtiyacımız olduğunda etrafımızdakilerin bize en çok uzattığı kalem türü tükenmez kalemlerdir. Tükenmez kalemlerin özelliği kolay ulaşılabilmesi, ergonomik olarak da rahat bir kalem olmasıdır. Sık kullanımı yönünden tükenmez kalemi diğer kalemlerden ayırmakta fayda olacaktır.

Sık kullanılması da leke problemini beraberinde getirmiştir. Tükenmez kalemin yaygın ve kolay kullanılabilir olması, özellikle çocukların eline geçtiklerinde problemli durumlar ortaya çıkarmalarına sebep olmaktadır.

Tükenmez kalem Lekesi Ne Kullanılarak Çıkartılır?

Bu başlık altında tükenmez lekesinin temizlenerek çıkartılması hakkında yapılması gerekenleri listeledik. Sizde kendi leke durumunuza göre konudan faydalanabilirsiniz.

  • Tükenmez kalem lekesini çıkartabilmek için ilk olarak leke oluştuktan hemen ardından müdahele etmelisiniz. mürekkep lekesi henüz ıslaken müdahale ederseniz , erken müdahale edilirse, lekenin ortadan kaldırılması daha kolay ve mümkün olabilecektir.
  • Eğer tükenmez kalem lekesi çok fazla bir yere yayılmış ise yapmanız gereken bir bez ya da bir pamuğa boyanın fazlalılığı emdirilmelidir. Bu sayede henüz yayılmamış mürekkebin yayılması engellenir. Ayrıca mürekkep ile kirlenmiş alanın temizlenmesi daha kolay olacaktır.
  • Kıyafetiniz de oluşan tükenmez kalem lekesini temizlemek için mürekkep fazlası emdirilip kalan boya için çıkartıcı hamleler yapıldıktan sonra yıkamaya atılması daha doğru olacaktır.
  • Halıda meydana gelen lekeler için de mürekkep fazlasını dağıtmadan halıdan bezle alınız. Ardından en hızlı şekilde hafif bir biçimde suyla durulanması ile halıyı temizleyiniz.
  • Tükenmez kalem lekelerine en hızlı temizlemekk için beyaz bir beze ya da kağıt havluya beyazlatıcı ürün içermeyen sıvı deterjanı dökerek lekenin üzerine çok bastırmadan silme işlemi yaparak leke bulunduğu ortamdan temizlenmeye çalışılmalıdır.
  • Yukarıda izeh ettiğimiz şekilde tükenmez kalem lekesine müdahele etmenizin ardından yıkama işlemlerini de bittikten sonra yıkanan kıyafetleri kurumaya bırakıp, halıdaki lekeleri de kuru biz bez yardımıyla emdirerek ıslaklığı yokedebilirsiniz.

1) Sentetik Yapıdaki Kumaşlardan Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartma

Yapmanız gereken kalem lekesinin oluştuğu kumaşa bol miktarda saç sıpreyi sıkıp kuruması için beklemektir. Arından kuruma bittikten sonra spreyin sıkıldığı alanı kumaş fırçası kullanarakfırçalanabilir ya da bir bezle silinerek lekeden temizlenebilir. Temizleme işlemi bittikten sonra lekeli bölge iyice yıkanmalıdır.

2) Plastik ve Tahta Eşyalardan Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartma

Bu tip eşyalarda oluşan tükenmez kalem lekesi için bol sabun içeren suyla bastıra bastıra temizlik işlemi yapılması yeterli görülmektedir.

3) Duvarda ve Duvar Kağıtlarından Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartma

Temiz bir bez nemli hale getirildikten sonra, bu bez katlanarak arasına karbonat dökülmelidir. Sonrasında da bu bezle lekeli kısım çok fazla bastırılmayacak şekilde müdahale yapılabilir.

4) Renkli Yapıdaki Kumaşlardan Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartma

Alacağınız hardal tozunu öncelikle sulandırarak bir krem kıvamına getirin. Ardından hardal tozu bu kıvama kavuşunca lekenin üzerine yayarak 15 dakika kadar bu alanda ürünü bekletin. Son olarak da kuru bir bezle hardal tozu karışımını sildikten sonra ürünü makinede yıkayabilirsiniz.

Tükenmez Kalemin İçindekiler

Tahmin edebileceğiniz için tükenmez kalem, mürekep ve renk vermesinden ötürü içerik olarak katkılı boyalar  bulunmaktadır. Renkli kalemlerden örneğin mavi renkli tükenmez kalemler ise yapısındapek çok reçine, çözücüler ve yağlar bulunan bir kalem çeşididir.

Bu kalemden dolayı oluşan lekelerin de çıkartılması işleminde bu içerikler göz önünde bulundurulmalı, bunun da yanında lekenin oluştuğu alana zarar vermeyecek önlemler de alınmalıdır.

Tükenmez kalemin oluşturduğu lekeler her türlü eşyada etkili olmaktadır. Örnek verilecek olursak çantanın içine akmış bir tükenmez kalem, gömlek cebinde akmış bir tükenmez kalem, pantolon cebinde unutulmuş bir tükenmez kalem; bunun dışında çocukların bilinçsizce halılarda, koltuklarda, perdelerde, masalarda, duvarlarda ve daha pek çok örnekle açıklayabileceğimiz alanlarda tükenmez kalemle oynamaları neticesinde rahatsız edici lekelenme problemleri oluşmasına görünecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler