Yağlı Ciltler Nelere Dikkat Etmeli?

Yağlı Ciltler Nelere Dikkat Etmeli?

Yağlı ciltlerin temizlenmesinde bakımı ve uygulanan makyaj tipleri cildin yapısını etkilemektedir. Cildin daha fazla yağ salgılamaması için bakım ve makyaj da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Yağlı cilde sahip olan kişiler yaptıkları en büyük hatalardan biri sabun ile temizlemektedir. Sabun ile temizlediklerinde cildi kuruturlar. Sabun yerine köpük temizleyiciler ile cilt temizliği yapılmalıdır.

Eller her dakika yüzde olmamalıdır. Pek çok bakteri taşıyan ellerimizi yüzümüze değdirdiğimiz vakit yağlanma artışı ve sivilce oluşumu görülebilmektedir. Yağlı cildi olan kişiler ten makyajı yapmamalıdır. Kalın tabaka ile örtülmüş fondötenli bir cilt için yağ salgılaması daha çok artmaktadır. Bundan dolayı da makyaj tercih edilmemelidir.Yapılan makyaj gün sonunda mutlaka temizlenmelidir. Gece boyunca gözenekler kapalı olduğu takdir de yağ miktarında daha fazla artış olur. Gözenekler fazla genişler ve siyah nokta oluşumları olur.Eğer özel bir günde ten makyajı yapmanız gerekiyor ise su bazlı kapatıcıları kullanabilirsiniz. Emilimi çok fazla kuvvetli olduğundan likit fondötenler gözenekleri daha az kapatmaktadır. Yağlı cilde makyaj uygulanırken allık seçimine dikkat edilmelidir.

Krem allıklardan uzak durulmalıdır. Toz allıkları tercih edebilirsiniz.Cilt yağlı olduğundan makyaj iyi durmuyorsa eğer gözlere ve dudaklara yoğunlaşın. Dudaklarınıza çarpıcı renkler olan rujları denemelisiniz. Gözlerinizi ön plana çıkartarak cildinizi geri de bırakabilirsiniz.Yağlı ciltlerin bakımları diğer ciltlere göre daha çok dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Yağlı ciltlerde akne ve sivilce problemleri çok fazla olduğundan hassas yapıya sahiptir. Cildiniz için olan ürünleri tercih etmek gerekmektedir. Şeker, çikolata, bol bol su tüketilmeli, katkı maddesi olan besinlerden uzak durulmalıdır.Ayrıca alkol, asitli içecekler, çok sık kahve ve çay tüketimi yapılmamalıdır.Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca egzersizleri de atlamamak gerekir. Cilde önemli derecede etkisi bulunmaktadır. Uyku düzeninize dikkat ediniz.

Yağlı Ciltler İçin Neler Yapılır

  • Yağlı cilde sahipseniz ve bunun için doktora gittiyseniz doktorun size ilk diyeceği kelime temizliktir. Yağlı ciltlerin temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Yağlı bir yüze sahipseniz cildinizi düzenli olarak temizleyin. Bu temizliği yaparken soğuk su yerine ılık su kullanmanız cildinizin üzerinde bulunan yağı daha çabuk çözecektir ve temizliği kolaylaştıracaktır.
  • Yağlı bir cilde sahip kişilerin yüzünü temizlerken içerisinde alkol bulunan temizlik ürünleri ile temizlemesi tavsiye edilmez. İçerisinde alkol bulunmayan toniklerden kullanırsanız her cildinizi yağdan arındırırsınız hem de cildinizin üzerinde bulunan gözenekleri açarak cildinizin rahat nefes almasını sağlarsınız.
  • Eğer cildiniz hem yağlı hem de kuru bir yapıya sahipse kullandığınız nemlendiricilerin içeriğine bakın. Bu nemlendiricilerin içerisinde yağ bulunmamasına özen gösterin.
  • Doğal bir temizleyici istiyorsanız soğuk sütü kullanabilirsiniz. Soğuk süt yüz temizliğinde yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir. Soğuk süt ile yüzünüzü yıkayın ama fazla abartmanıza gerek yok günde 1-2 defa yıkanız yeter.
  • Soğuk sütten farklı bir temizleyici ürün düşünüyorsanız büyük marketlerden ulaşabileceğiniz papatya posası da güzel bir temizleme ürünüdür. Papatya posası tropikal bir meyve türüdür. Ayrıca bu meyve yüzünüzdeki ölü deriyi de temizler ve size daha canlı bir görünüm kazandırır.

  • Yağlı cildinize bir maske kullanmak istiyorsanız kil, bal, limon suyu ve yumurta akını karıştırın kıvamına gelince onu yüzünüze kullanın ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra ılık su ile iyice durulayın yüzünüzü.

  • Yağlı cilde sahip kişilerin cildinizi arındırmak için ve sıkılaştırmak için taze domates püresi bu iş için idealdir. Ayrıca aşırı yağlı bir cilde sahipseniz kesinlikle bu maskeyi makyaj yapmadan önce kullanın.

  • Bunlardan farklı bir maske denemek istiyorsanız sandal ağacı tozu ile birkaç damla gül suyunu karıştırıp hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruyana kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık su kullanarak maskeden arındırın.

Cildiniz için gerekli olan bakımları mutlaka yapın. Yağlı ciltler için olan sabunları sabah ve akşam olmak üzere 2 defa kullanmaz gerekir.Kendinize ait havlu ayırın. Sizden başkasının kullanmadığına da dikkat ediniz. Nemlendirici ile de her akşam yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

  • YORUM
Facebookta bizi bulun

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.