Cilt Sorunlarının Tüm Nedenleri

Cilt Sorunlarının Tüm Nedenleri

Yağlı ciltler bilinenin aksine yanlandırıcı değil gençleştirici yapıdadır. Yağlı ciltler de bulunan sebum salgısının fazla olmasından ötürü hücreler sürekli yenilenir ve canlı gözükür. Yağlı yüze sahip bireyler şikayetçi olsada geç yaşlanırlar. Esasında yağlı ciltler kırışıklık ve yaşlanma gibi sağlık problemlerini en az şikayet eden kitledirler. Yağlı yüz esasından en doğal cilt bakımı tekniği olsada aşırı fazla yağlı yüz estetik görünmez.

yuz-temizligi-genc-kiz
Temiz Yüzlü Bayan

Yağlı yüzün faydalarını anlatmış olsada buzdağının diğer yüzüde mevcut. Sivilce, gözenek problemleri ve enfeksiyonel sorunlar yağlı ciltlerde maalesef sık görülür. Buna ek olarak  yağlı ciltler dışardan bakıldığında kirli gözükür. Çünkü çok çabuk kirlenirler. Bu durumda kişiyi sosyal yanlızlığa, asosyalliğe iter. Çünkü cilt yüzeyinde sık yağlı kısmı yüzünden havada uçuşan kirler ve toz parçacıkları cilt üzerinde yağlara yağışırlar. Buda kirin yüzde birikmesine ve sivilcelenmeye yol açar.

Endişe edip karamsarlığa düşmeyin. Elbette bu cilt sorunlarından kurtulmak doğal yöntemler ile mümkündür. Şimdi bu doğal temizme yöntemlerinden devam edelim.

Sivilce Hakkında Bilgi

Sivilceli Bayan
Sivilceli Bayan

Yazımın başında Yağlı ciltlerdeki sebum salgısının normalden  fazla olması sebebiyle yüzde bulunan gözenekler sıklıkla tıkandığından bahsetmiştik. Şimdi sivilce neden oluşur? Yediden yetmişe kitlelerde gmrülen sivilce oluşumunun arkaplanda yatan gizli gerçekler nelerdir bunlardan bahsetmek doğru olacaktır. Açıklayalım:

Sivilce Oluşum Süreci

Tıkanan gözeneklerde cilt güzelliğine zararlı bakteri ve ya mikroorganizmalar çoğalmaya başlar. Bu sebepten dolayı yüzün bu bölgesi kızarar ve şişer. Bir süre sonra kabarıklık oluşur. Kızarıklık şişmeye devam devam eder ve gözeneklerde artık artan basınca dayanamaz ve son haddine geldiğinde patlar ve içerideki birikinti dışarı çıkar. Toplumda sivilce patlaması denilen olay işte bundan ibarettir.

Sivilce sorunu çözümü ise gözenek açıcı maskelerin kullanılması gerekmektedir. Bu konuda buhar banyolar ve cilt maskeleri hazırlanıp uygulanabilir. Sitemizde sivilce tedavisine yönelik pek çok doğal maske tarifi mevcuttur.

Gözenek problemleri

Yağlı cilde sahip insanların gözenekleri zamanla genişler. Bu yüzden diğer ciltlerden farklı olur. Gözeneklerin geniş olmasıyla cilt sorunlarına sebep olacak zararlı olacak kir ve bakterilerin derinin altına girmesine ve içerilere ulaşmasına sebep olur. İçerilere kadar girebilen kimyasallar, bakteriler ve  kirler birçok çok sayıda cilt probleminin temel kaynağıdır.

Gözeneklerin geniş ve sık olmasından dolayı yapılan bakımlarda da dikkatli olunması gerekmektedir. Yani kullanılan ürünlerin kimyasal olması ve ya çok kalitesiz ve yan etkilerinin çok fazla olması kesinlikle dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Bu nedenle makyaj dahil tüm bakım ürünlerinin doğal olması hayati önem taşımaktadır.

Enfeksiyonel sorunlar ve cilt temizliği

Tüm cilt sorunları birbirini tetiklemektedir. Çoğunun nedenleri yada gelişimi bir diğerinin sebebi ya da gelişim aşamalarından birisi olmaktadır. Örneğin yüz temizliğine dikkat etmemek enfeksiyonel problemlere neden olabilmektedir. Ve enfeksiyon ve gözeneklerin tıkanması da sivilcelere neden olmaktadır. Yüz temizliğini sağlamak içinde yağ arındırıcı maskeler ve tonikler kullanılmaktadır. Bu konuda da daha önce yayınlanan cilt temizleme maske ve toniklerini okumanız önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Haftanın Videosu

Facebook Beğenin

  • YORUM

Cilt Bakımı ve güzellik sitesinde dilerseniz Fasülye maskesi ile cildinizi yenileyip beyaz bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Evde tavşan bakımı hakkında bilgi almak için Tavşan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşletim sistemleri hataları üzerine çözüm önerileri üreten Teknocozumler.com’a teşekkürler.

Evcil hayvanlar içerisinde çok sevilen kediler için kedi bakımı sayfası olan Kedi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı konusunda bilgi almak isterseniz Petarsiv.com adresini ziyaret edebilirsizin. Mutlu günler